بهترین زبان برای برنامه‌نویسی بلاک چین چیست؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
بهترین زبان برای برنامه‌نویسی بلاک چین چیست؟

پاسخ این است که زبان یکتایی وجود نداشته و بر اساس اینکه چه پروژه‌ای می‌خواهید انجام دهید کاملا متغیر است. زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی برای اینکار وجود دارد. ابتدا باید ببینید کدام‌یک از ارزهای دیجیتال، پلتفرم پایه‌ی پروژه‌ی شما را تشکیل داده و چه عملکردی از آن انتظار دارید. شما می‌توانید لیست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال ۲۰۱۸ را از وب‌سایت‌های ieee و یا tiobe ببینید.

ممکن است توسعه‌دهنده‌ای زبان C# را برای کار خود انتخاب کند درحالی‌که توسعه‌دهنده‌ی دیگری اسکریپت‌های پایتون و یا جاوا اسکریپت همیشه محبوب را ترجیح دهد. می‌بینید کاملا بستگی به هدف شما دارد.

به طور کلی برنامه‌نویسی بلاک‌چین چهار حوزه‌ی زیر را پوشش می‌دهد:

  • راه‌اندازی یک ICO
  • ساخت یک قرارداد هوشمند و یا برنامه غیرمتمرکز (Dapp)
  • ارتقاء یک بلاک چین موجود و یا ایجاد یک بلاک چین جدید
  • ساخت یک دفتر کل غیرمتمرکز نظیر هایپرلجر فابریک (fabric)

اگر قصد برنامه‌نویسی در هر یک از حوزه‌های بالا را داشته باشید، ابتدا باید فناوری بلاک چین را کاملا درک کرده باشید. منابع بسیاری برای درک این فناوری بر بستر اینترنت موجود است. پیشنهاد می‌شود ابتدا مفاهیم پایه‌ای بلاک چین و کاربردهای آن را مطالعه کرده و سپس حوزه‌ی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب نمایید. ما دو کتاب زیر را برای آشنایی با مفاهیم کلی پیشنهاد می‌کنیم:


  • تسلط بر بلاک چین: Mastering Blockchain by Imran bashir
  • تسلط بر بیت کوین: Mastering bitcoin By Andreas M Antonopolos

پس از مطالعه‌ی مبانی این کار، قادر به تصمیم‌گیری خواهید بود. اگر قصد توسعه‌ی کامل یک بلاک چین جدید را داشته باشید، احتمالا به زبان برنامه‌نویسی ++C نیاز خواهید داشت. اما ممکن است تصمیم بگیرید به جای توسعه‌ی یک بلاک چین از صفر، از پروژه‌های منبع‌بازی مانند بیت کوین و یا اتریوم استفاده کنید.

اگر قصد ساختن یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) بر بستر اتریوم را داشته باشید، به یادگیری زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) نیاز خواهید داشت. برای اینکار می‌توانید به راهنمای ساخت قرارداد هوشمند رجوع کنید.

برای توسعه‌ی پروژه‌هایی نظیر هایپرلجر فابریک، به زبان‌های برنامه‌نویسی‌ای نظیر زبان گو (Go) نیاز خواهید داشت.

این نکته را در نظر داشته باشید که بلاک چین تنها فناوری زیرساختی شما بوده و به برنامه‌نویسی فرانت‌اند (Front end) نیز برای امکان تعامل کاربران با برنامه‌ی خود نیاز خواهید داشت. برای فرانت‌اند شاید زبان جاوا اسکریپت بهترین گزینه برای شما باشد. پیش از اینکه به معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی به‌صورت مجزا بپردازیم، برخی از چالش‌هایی را که ممکن است پیش روی شما به‌عنوان یک برنامه‌نویس بلاک چین قرار بگیرد را بیان کرده تا با دانستن آنها بهتر بتوانید برای انتخاب زبان برنامه‌نویسی مناسب تصمیم بگیرید.