اخبار مهم هفته

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
اخبار مهم هفته


هکرها به بایننس دستبرد زدند! ۷۰۰۰ بیت کوین از صرافی دزدیده شد

صرافی بایننس که می‌توان آن را بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات (واقعی!) خواند، در هفته‌ای که گذشت یک رخنه امنیتی را تجربه کرد که به سرقت رفتن حدود ۷,۰۰۰ واحد بیت کوین از آن منجر شد. مدیرعامل این صرافی بلافاصله پس از منتشر شدن این خبر در ویدیویی اعلام کرد که بیت کوین‌های دزدیده شده از کیف پول داغ صرافی بوده‌اند. در واقع هکرها موفق شدند تمامی بیت کوین‌های کیف پول داغ بایننس را خالی کنند که البته این مقدار تنها ۲ درصد از دارایی‌های بیت کوین این صرافی را شامل می‌شد. هکرها تمامی بیت کوین‌های مسروقه را به ۷ آدرس کیف پول منتقل کردند. مدیر بایننس در ویدیوی زنده AMA (هر چی می‌خواهی از من بپرس) در توییتر که به این منظور تهیه شده بود، به نگرانی کاربران درباره هک صورت گرفته پاسخ داد. نکته قابل توجه صحبت‌های او، امکان انجام یک سازماندهی مجدد (reorg) بر روی زنجیره بیت کوین بود که حتی مطرح شدن آن نیز با انتقاد شدیدی از سوی جامعه بیت کوین روبرو شد. مدیر بایننس در توییت‌های بعدی مراتب عذرخواهی‌اش را به خاطر زدن چنین حرفی اعلام کرد.


عرضه اولیه صرافی ۱ میلیارد دلاری صرافی بیتفینکس با موفقیت انجام شد

صرافی بیتفینکس که این روزها به شدت تحت فشار قرار دارد، در وایت پیپرش که هفته پیش منتشر شد، تایید کرد که یک عرضه اولیه صرافی ۱ میلیارد دلاری برگزار خواهد کرد. از طرفی یکی از سهامداران آن نیز پس از اعلام رسمی خبر گفته بود که سقف ۱ میلیارد سرمایه مدنظر در این عرضه اولیه تامین شده است. در حال حاضر این صرافی تحت فشار مقامات قانونی است که اتهام تامین بودجه ۸۵۰ میلیون دلاری از توکن‌های تتر را به آن وارد کرده‌اند. اسناد منتشر شده در وایت‌پیپر نشان می‌دهد که مجموع ارزش کل توکن‌های لئو (LEO) که در این عرضه اولیه صرافی به فروش خواهد رفت، به ۱ میلیارد دلار می‌رسد و هر یک از آن‌ها ۱ تتر ارزش خواهد داشت. این توکن‌ها برای معامله‌گران و استفاده‌کنندگان از سرویس‌های بیتفینکس مزایایی به همراه خواهد داشت. یکی از سهامداران بیتفینکس اظهار داشت که احتمال اندکی هم برای یک عرضه عمومی همچنان وجود دارد.


منبع ناشناس از احتمال رونمایی ارز دیجیتال فیس‌بوک در سه ماهه سوم خبر داد

غول شبکه‌های اجتماعی که کارمندان پی‌پل را یکی پس از دیگری به تیم پروژه ارز دیجیتالش اضافه می‌کند، طبق گزارش بلومبرگ احتمالا فیس‌بوک کوین را در سه ماهه سوم سال جاری راه‌اندازی کند. به گفته یک منبع ناشناس که در جریان امور قرار دارد، هم‌اکنون حدود ۲۰ درصد تیم ۵۰ نفره ارز دیجیتال فیس‌بوک از کارمندان سابق پی‌پل تشکیل شده است. بر اساس گفته‌های این منبع که صحبت‌هایش هفته‌ گذشته در بلومبرگ منتشر شد، تیم بلاک چین مخصوص فیس‌بوک از سال گذشته تشکیل شده و تحت رهبری مدیر سابق پی‌پل در حال استخدام متخصصین بلاک چین است. اخبار اخیر نشان می‌دهد که مقامات سیاسی در کمیته بانکداری مجلس سنای ایالات متحده از پروژه جاه‌طلبانه (و البته مخفیانه) فیس‌بوک نگران شده‌اند و در واکنش به شایعاتی که پیرامون آن به وجود آمده به دنبال کسب اطلاعاتی درباره آخرین اقدام زاکربرگ جوان هستند.


فیدلیتی معاملات نهادی بیت کوین را به زودی آغاز می‌کند

به گفته‌ یک منبع ناشناس، غول سرمایه‌گذاری ایالات متحده با ۷ تریلیون دلار سرمایه تحت مدیریت (۳۵ برابر ارز کل بازار ارزهای دیجیتال!) خرید و فروش بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران نهادی در هفته‌های آتی امکان‌پذیر خواهد کرد. فیدلیتی دیجیتال استس که بخش فعال شرکت فیدلیتی در حوزه ارزهای دیجیتال است، خدمات خود را طبق گزارش بلومبرگ از چند هفته دیگر آغاز خواهد کرد. یک منبع آگاه در صحبت‌هایش اشاره داشته که این سرویس فیدلیتی نیز مانند دیگر میزهای فرابورس، حجم معاملات بزرگ را مورد هدف قرار خواهد داد. هیچ خبر رسمی از سوی فیدلیتی مبنی بر زمان ارائه خدمات ارز دیجیتالش منتشر نشده، اما از اطلاعیه‌های قبلی می‌توان حدس زد که جهت‌گیری آینده آن بیشتر با فضای بیت کوین مرتبط خواهد بود. بخش ارز دیجیتال فیدلیتی در اکتبر سال گذشته راه‌اندازی شد و ارائه خدمات نگهداری ارز دیجیتال را از ماه مارس سال جاری شروع کرد.


یک آدرس بیت کوین کش با نیمی از تراکنش‌های شبکه در ارتباط است

هفته گذشته کاربری در یک توییت نشان داد که بیش از نیمی از تراکنش‌های ماه اخیر بیت کوین کش توسط یک آدرس انجام شده است. آماری که در مرورگر بلاک چین این ارز دیجیتال موجود است، بیانگر آن است که از ۸ آوریل تاکنون تنها یک آدرس بیش از ۵۸۷ هزار تراکنش انجام داده است. این تراکنش‌ها که حاوی مقادیر ناچیزی بیت کوین کش بوده‌اند، با نظم خاصی در بازه‌های زمانی ۳ تا ۴ ثانیه‌ای اتفاق افتاده است. به گفته این کاربر با توجه به تکرار تراکنش‌ها، یک نفر قصد داشته شبکه را شلوغ‌تر از آنچه در واقعیت هست، جلوه دهد. تئوری مطرح شده دیگر آن است که شاید این تراکنش‌های کوچک به عنوان یخشی از بازی یا آزمایش توسعه‌دهندگان باشد که در حال سوء استفاده از کارمزدهای پایین شبکه بیت کوین کش هستند.