تأثیر قانون جدید FATF بر روی صنعت ارزهای دیجیتال

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
تأثیر قانون جدید FATF بر روی صنعت ارزهای دیجیتال


صنعت ارزهای دیجیتال به یکی از لحظات حیاتی‌ تاریخ خود نزدیک می‌شود و به نظر می‌رسد که تعداد کمی از افراد، از این لحظه اطلاع دارند. این موضوع حداقل از نظر وینبرگ، چنین به نظر می‌رسد. به اعتقاد وینبرگ، مشاور ویژه‌ی مسائل بلاک چینی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اجرای قوانین جدید از سوی این گروه، نحوه‌ی عملکرد صنعت ارزهای را به طور اساسی تغییر خواهد داد.

این استاندارد جدید، دستورالعمل ۱۶ اف‌ای‌تی‌اف را اجرا خواهد کرد که طبق آن، بانک‌ها ملزم به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتریان خود به هر ارائه‌دهنده‌ی خدمات دارایی‌های مجازی (VASP) فعال در معامله و یا انتقال این ارزها، خواهند شد. انتظار می‌رود که اف‌ای‌تی‌اف تا پایان ماه ژوئن این قوانین را به تصویب برساند. طبق این قانون، ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول و همچنین صرافی‌ها باید اطلاعات مشتریان خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. علاوه بر آن، اطلاعات شخصی افراد نیز باید در تراکنش‌ها، روی بلاک چین‌های عمومی قرار بگیرند.

دستورالعمل ۱۶ با هدف پیشگیری از تروریست‌ها و مجرمان در قبال استفاده‌ی آزادانه از سرویس انتقال بی‌سیم برای انتقال دارایی‌ و همچنین مطلع شدن از این اتفاقات هنگام وقوع آن‌ها مطرح شده است. در این دستورالعمل به ویژه روی این موضوع که اطلاعات اولیه‌ مبدأ و کاربر انتقال بی‌سیم بلافاصله پس از انجام تراکنش در دسترس باشد، تأکید شده است. این قانون به انتقالات بی‌سیم برون مرزی و درون مرزی از جمله پرداخت‌های سریالی و پوششی، مربوط می‌شود.

وینبرگ به شرکت تحقیقاتی کریپتو بریفینگ (Crypto Briefing) گفت:

هیچ حقی فراموش نخواهد شد. تمام اطلاعات شما به طور عمومی در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

این امر عواقب جدی را برای حریم خصوصی داده‌ها به همراه خواهد داشت. این دستور العمل اف‌ای‌تی‌اف سبب می‌شود تا کسب‌وکارهای حوزه‌ی ارزهای دیجیتال پایبند به قوانین، از این قانون پیروی نکنند. به گفته‌ی وینبرگ، قوانین حفظ حریم خصوصی داده‌ها، مانند قانون محافظت از اطلاعات عمومی (GDPR) اتحادیه اروپا، به کاربران این اجازه را می‌دهد تا همزمان با پیروی از توصیه‌ی جدید اف‌ای‌تی‌اف، کنترل داده‌های خودشان را نیز در دست بگیرند. وینبرگ اذعان داشت:

تنها بانک‌ها هستند که همچنان پیرو قانون باقی خواهند ماند.

بانک‌ها از قبل، زیرساخت‌های لازم برای ادامه‌ی فعالیت را دارند، بنا بر این حتی اگر قوانین جدید تصویب شوند، بدون هیچ اختلال قابل توجهی، به فعالیت خود ادامه خواهند داد. او افزود:

این کار سبب می‌شود تا بیت کوین به روزهای تاریک خودش بازگردد.

قانون FATF در خصوص ارزهای دیجیتال محبوبیت ندارد


انجمن پول الکترونیکی (EMA) که به اشاعه‌ی فناوری مالی در سراسر اروپا مشغول است، به تازگی در خصوص آن که استاندارهای جدید می‌توانند جلوی مزایای منحصر به‌ فرد فناوری بلاک چین را بگیرند، ابراز نگرانی کرده است. یکی از اعضای این انجمن ماه پیش در یادداشتی نوشت:

بنابر این به این نتیجه رسیدیم که اجرای توصیه‌ی ۱۶ اف‌ای‌تی‌اف در ارتباط با دارایی‌های مجازی و ارائه‌دهندگان خدمات آن‌ها، مناسب نخواهد بود و خواستار تصمیم‌گیری مجدد این سازمان در خصوص رویکرد در پیش گرفته شده، شدیم.

حتی اشخاصی که ظاهراً همیشه با رویکردهای اف‌ای‌تی‌اف موافق بودند نیز نسبت به این الزامات جدید ابزار نگرانی کرده‌اند. شرکت تحلیل‌ داده‌ی چِین اَلِسیس (Chainalysis)، ارائه‌دهنده‌ی تکنیک‌های نظارتی برای رهگیری فعالیت‌های غیرقانونی در بلاک چین، ماه آوریل در نامه‌ای عمومی نوشت که صنعت ارزهای دیجیتال، زیرساخت‌های لازم را برای اجرای این پیشنهادات ندارد. جرمی اَلِایر (Jeremy Allaire)، مدیرعامل شرکت سرکل (Circle)، ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرداختی که از سوی گلمدن ساکس پشتیبانی می‌شود، در پستی نوشت:

این قوانین محدودکننده به وضوح بر سلامت صنعت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند. شرکت سرکل، اخیراً به اجبار به اخراج ۳۰ تن از کارمندانش تن داد. عدم اطمینان و محدودیت‌های احتمالی در ایالات‌ متحده‌ی آمریکا بدین معنا بود که شرکت سرکل راهی جز برداشتن این قدم بسیار نا امیدکننده نداشت.

به احتمال زیاد این توصیه جدید اجرا خواهد شد. یکی از منابع که درخواست داشت نامش فاش نشود، گفت که امتناع اف‌ای‌تی‌اف از بازنگری در دستورالعمل‌ اعلام شده، تصادفی نیست. آن‌ها همچنین اعلام کردند که رئیس کنونی اف‌ای‌تی‌اف و یکی از مقامات ارشد خزانه‌داری آمریکا به نام مارشال بیلینگزلیا (Marshall Billingslea) در تلاش است تا پیش از پایان دوره‌ی خود در تاریخ ۳۰ ژوئن، مانع از اجرای این لایحه شود. اگرچه روش‌هایی برای تغییر و یا اصلاح مقررات اف‌ای‌تی‌اف پس از اجرای آن‌ها وجود دارد اما انجام این کار بسیار دشوار است. وینبرگ گفت:

هر گونه اقدام، در حال حاضر بسیار کوچک و دیر خواهد بود و این صنعت به احتمال زیاد باید با واقعیت جدید کنار بیاید.