سناریوی پشت لیبرا

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
سناریوی پشت لیبرا

قابل‌قبول‌ترین سناریویی که در این میان وجود دارد این است که وقتی شما بابت لیبرا پول پرداختید، فیسبوک دیگر نمی‌تواند اجازه بدهد که شما آن پول را از خانواده اپلیکیشن‌های خودشان خارج کنید. اما چگونه؟ با دادن گزینه پرداخت برای هر چیزی که فکرش را بکنید: ارسال پول به دوستان، خرید آنلاین، پرداخت در فروشگاه‌های واقعی، پرداخت صورت‌حساب‌ها، خرید بلیط هواپیما و اتوبوس و حتی پول‌دادن به متکدیان در خیابان.

منتقدان می‌گویند لیبرا ابزاری برای فیسبوک خواهد شد تا این بار حتی بیشتر از قبل به اطلاعات گسترده‌ای از کاربران دست یابد. اما فیسبوک می‌گوید که آنها هیچ اطلاعات ارزشمند یا کنترلی روی بلاک چین لیبرا ندارند، زیرا آنها فقط یکی از ۱۰۰ نود (گره) اعتبارسنج از انجمن لیبرا هستند. اما این گفته فقط تا حدی درست است، بنابراین بهتر است وقت‌تان را تلف نکنید و به دام چنین بحث‌هایی نیفتید.

این گفته فیسبوک بدان معنا نیست که نمی‌تواند اطلاعات مربوط به خریدهایی را که در اکوسیستم اپلیکیشن‌هایش رخ می‌دهند برداشت کند. فیسبوک همین حالا هم با خریدهای درون برنامه‌ای در اینستاگرام و بازار فیسبوک این کار را شروع کرده است (خرید از برندهای مختلف بدون خارج‌شدن از برنامه). اگر لیبرا ارز موردنظر شماست، ازآنجاکه مسلما باید در درون اپلیکیشن‌های فیسبوک در دسترستان قرار گیرد بنابراین نرخ تبدیل بین شما و آگهی‌های هدفمند که در فیسبوک نشان داده می‌شوند احتمالا به‌شکل قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. با خریدهای «فقط با یک کلیک»، شرکت‌های تبلیغاتی فقط به اندازه یک کلیک با پول شما فاصله خواهند داشت. حالا بگویید چه کسی به جز آن شرکت تبلیغاتی از این ماجرا پول درمی‌آورد؟ مشخص است، شرکتی که فضای تبلیغاتی را به آن شرکت می‌فروشد!

البته تابه‌اینجای کار هنوز اشاره‌ای هم به حامیان لیبرا نکرده‌ایم که چطور خواهند توانست درآمدی بسیار زیاد از این پروژه که روی حجم عظیمی از پول‌های کاربران در دنیای واقعی نشسته است کسب کنند. کاربرانی که فقط توکن‌های بامزه لیبرا را در بلاک چین در فضای ابر ارسال می‌کنند، اما پول‌های واقعی آنها در انجمن لیبراست.