سرمایه‌گذاری جمعی چگونه کار می‌کند؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
سرمایه‌گذاری جمعی چگونه کار می‌کند؟


سرمایه‌گذاری جمعی این امکان را برای بسیاری از کسب‌وکارها فراهم کرده که اقدام به جذب هزاران، حتی میلیون‌ها دلار سرمایه از طریق میلیون‌ها نفری کنند که پولی برای سرمایه‌گذاری دارند. درواقع این امکان به‌وسیله سرمایه‌گذاری جمعی ایجاد شده که هر کسی ایده‌ای دارد آن را با سرمایه‌گذارانی که منتظر هستند تا پولشان را سرمایه‌گذاری کنند مطرح کند.

به‌ عنوان‌ مثال در یکی از جالب‌ترین پروژه‌ها که می‌خواست جذب سرمایه کند، فردی می‌خواست یک دستور جدید برای تهیه سالاد سیب‌زمینی ارائه کند. طبق اطلاعیه‌ی او، برای عملی کردن این ایده، ۱۰ دلار سرمایه نیاز بود، اما پس از قرار دادن ایده خود در یک وب‌سایت تأمین سرمایه، وی توانست از حدود ۶۹۱۱ بانکدار، مبلغی معادل ۵۵ هزار دلار سرمایه جذب نماید. در چنین پلتفرم‌هایی، سرمایه‌گذاران می‌توانند از میان صدها پروژه، عنوان موردعلاقه‌ی خود را انتخاب و به میزان دلخواه، حتی ۱۰ دلار، در آن سرمایه‌گذاری کنند.

درنهایت پلتفرم میزبان، به نسبت سرمایه‌های تأمین شده، مبلغی را به‌عنوان کارمزد کسر کرده و مابقی آن را به کارآفرین یا ایده پرداز پرداخت می‌کند. معمولاً روند جذب سرمایه دارای محدودیتی‌های زمانی است و کارآفرین یا ایده‌پرداز ملزم است تا در مهلت‌های ۳۰ الی ۶۰ روزه، سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جذب نماید.

بسیاری از پروژه‌هایی که به‌وسیله سرمایه‌گذاری جمعی، بودجه خود را تأمین می‌کنند بر پایه اعطای پاداش به سرمایه‌گذاران کار می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، یک سرمایه‌گذار برای دست‌یابی به محصول یا دریافت یک جایزه از جانب سازنده و کارآفرین، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

مثلا سازنده یک صابون خاص، برای سرمایه‌گذارانش، صابون‌های مجانی ارسال می‌کند یا سازندگان بازی‌های ویدیویی نسخه‌ایی ویژه از بازی را در اختیار سرمایه‌گذارانشان قرار می‌دهد.