تغییرات پنهانی

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
تغییرات پنهانی

حتی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ماینرها در کشورهایی که معمولاً به‌عنوان قطب ماینینگ بیت کوین شناخته می‌شوند (به‌ویژه چین) هم‌اکنون کشور ایران را به‌عنوان فرصت بالقوه‌ای برای فعالیت، تحت نظر دارند.

در مقایسه با اعداد ذکر شده توسط دهقان، برق تولیدشده توسط نیروگاه‌های برق-آبی در منطقه جنوب غربی چین در فصل تابستان که آب به‌وفور یافت می‌شود، معمولاً هزینه‌ای در حدود ۰.۱۵ یوان (حدود ۰.۰۲ دلار به ازای هر کیلووات) دربرخواهد داشت. با فرا رسیدن زمستان، این هزینه به ۰.۰۴ دلار به ازای هر کیلووات ساعت افزایش پیدا خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که برخی از ماینرهای چینی، قبلاً دست به‌کار شده‌اند. استارتاپی که در شهر چنگ‌دو چین واقع شده است، به‌شرط ناشناس ماندن و به دلیل ترس از مجازات دولت، به کوین‌دسک گفته است که در حال حاضر، ۲,۰۰۰ دستگاه ماینر را در ایران مستقر کرده است.

این شرکت اعلام کرد:

ایران دارای منابع وسیعی از گاز طبیعی است و از این جهت، هزینه برق می‌تواند به‌اندازه ۰.۰۴ یوان (۰.۰۰۶ دلار به ازای هر کیلووات ساعت) پایین باشد. اما ایران صاحب شرکتی نیست که بتواند دستگاه‌های ماینر را تولید کند. هم‌اکنون که دستگاه‌های ماینر کارکرده در چین با قیمت پایینی به فروش می‌رسند، می‌توان تصمیم معقولی برای ایجاد کسب‌وکار گرفت. با استفاده از برقی که تا این حد ارزان است، می‌توان در ۱ الی ۲ ماه به سودآوری رسید.

جواد صدیقی که استخراج ارزهای دیجیتال را به‌عنوان شغلی آزاد دنبال می‌کند، با تائید این نکته، به کوین‌دسک گفت که ماینرهای محلی، عمدتاً به واردات دستگاه‌های استخراج متکی هستند. صدیقی در این باره گفت:

این مسئله به این دلیل است که هیچ شرکتی مانند بیت‌مین، ترانزیت تجهیزات به ایران را انجام نمی‌دهد. در چند ماه گذشته، تعدادی از شرکت‌های واسطه در ایران تأسیس شده‌اند که دستگاه‌های ماینینگ را وارد کشور می‌کنند.

وی افزود:

به‌ نظرم این کار توسط افرادی انجام می‌شود که قدرت و پول فراوانی دارند و این‌کار، مخفیانه انجام می‌شود.


این پتانسیل بالا که ناشی از نیروی برق بسیار ارزان است، حتی توجه میلیونرهای مطرح چینی بیت کوین مانند چاندلر هوکایی گو (Chandler Hongcai Guo) را نیز به خود جلب نموده است. هوکایی گو در ۲۶ اکتبر، با انتشار ویدیویی در حساب ویبو (Weibo) خود، به گروهی از مخاطبان خود گفت که فرصت بزرگی در ایران وجود دارد که هزینه برق در آن می‌تواند به پایین‌تر از ۰.۰۱ دلار هم برسد. وی در این ویدیو گفت:

این فرصت، زمینه مناسبی برای میزبانی ماینرهای کارکرده‌ای است که در معرض توقف فعالیتشان در چین هستند و می‌توانند در یک الی دو ماه، به سودآوری برسند. از ماینرهای علاقه‌مند درخواست می‌کنم از ایران بازدید کرده و اقدامات مقتضی را انجام دهند.

هیچ مسیر ساده‌ای برای ورود، وجود ندارد

اما دهقان در گفتگویی که با کوین‌دسک داشت، با این تصور که ماینرها در ابعاد گسترده در حال هجوم به ایران هستند، موافق نبود زیرا از نظر وی، روش‌ها و مراحلی که سرمایه‌گذاران خارجی باید برای راه‌اندازی تأسیسات ماینینگ در ایران طی نمایند، به هیچ عنوان ساده نیست.


ماینر چینی که ۲,۰۰۰ دستگاه ماینینگ در ایران راه‌اندازی کرده است، گفت که یکی از موانع عمده‌ای که افراد خارجی با آن مواجه‌اند، مسئله ورود ماینرهایشان به داخل کشور است. همکاری با فارم‌های داخلی معضل بزرگ‌تری است که نیازی به گفتن ندارد.

این شرکت اذعان داشت که در حال حاضر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (شاخه‌ای از نیروی نظامی کشور) کنترل امنیت مرزهای کشور را به عهده دارد. به‌طور خلاصه، این نهاد قدرت تصمیم‌گیری در مورد مجاز یا غیرمجاز بودن کالاهایی که وارد کشور می‌شوند را داراست. این شرکت اظهار داشت:

این ریسک وجود دارد که ماینرها در مرز کشور، توقیف یا مصادره شوند. در حالی که برخی از شرکت‌های لجستیک ممکن است بیمه‌نامه‌ای برای جبران خسارات داشته باشند اما پرداخت خسارت از سوی بیمه، با پول نقد انجام می‌پذیرد و ماینرها برای همیشه از دست می‌روند.

این شرکت افزود:

این اقدام، هنوز هم ریسک بالایی دارد. با وجود این‌که ما سعی می‌کنیم به‌عنوان عاملی عمل کنیم که به ماینرهای دیگر، در خروج از کشور چین کمک می‌کند، اما بسیاری از آنان همچنان مردد هستند.

دهقان این نکته را تأیید کرده و افزود که واردات ماینر به ایران، آسان نبوده و نیازمند طی مراحل اداری و گمرکی است.