سفته‌بازی

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : بیتکوین
سفته‌بازی

نقطه مقابل سرمایه‌گذاری، سفته‌بازی قرار دارد که ریسک‌ بالاتری داشته و بالطبع سود بالاتری را در کوتاه‌مدت برای افراد به دنبال خواهد داشت.

سفته‌بازی یک نوع سرمایه‌گذاری در سهام، دارایی‌ها و سایر موارد، با هدف سوددهی البته با ریسک بالای از دست دادن است.

اگر کمی کلی‌تر و از زاویه‌ی غیراقتصادی به آن نگاه کنیم، سفته‌بازی ایجاد یک تئوری یا حدس یک موضوع، بدون داشتن مدارک محکم خواهد بود.

مشخصاً چنین تعریفی در بخش‌های وسیعی از فضای کریپتو قابل‌ تعمیم خواهد بود. معامله گران بسیاری در این بازار وجود دارند که بدون حتی یک نگاه ساده به مفاهیم بنیادی، تنها با تاس انداختن در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. از طرف دیگر سرمایه‌گذاران بی‌شماری نیز وجود دارند که سرمایه‌های خود را در ارزهای دیجیتالی که وب‌سایتی پر زرق‌وبرق و نامی جذاب دارند، وارد می‌کنند.

اما سفته‌بازی تنها مختص به بازار ارزهای دیجیتال نیست. دلالان روزانه که در بزرگ‌ترین ارزهای دنیا و بازارهای بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز سفته‌باز هستند. این قبیل از سرمایه‌گذاران به دنبال سودهای ناچیزی هستند که از راه تورم‌ها و ناکارآمدی‌های بازار عایدشان می‌شود. سرمایه‌گذار شرکت‌های نوپا با سرمایه کم نیز سفته‌بازی می‌کند. این دسته از سرمایه‌گذاران به امید آن هستند که یک محصول نوآورانه بتواند در آینده نامی برای خود دست و پا کرده و سود آور باشد.