<strong>پیش‌ بینی قیمت ریپل با استفاده از </strong>تحلیل فاندامنتال

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
پیش‌ بینی قیمت ریپل با استفاده از تحلیل فاندامنتال

در این قسمت، ریپل را از نظر فاندامنتال بررسی می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع تحلیل، به مقاله «تحلیل فاندامنتال چیست؟» مراجعه فرمایید.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

ریپل، به عنوان سومین پروژه از نظر حجم سرمایه موجود در آن است. هرچقدر حجم سرمایه موجود در یک پروژه بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری بر روی آن کمتر می‌شود. اما در عوض برای افزایش قیمت به سرمایه بیشتری نیاز خواهند داشت.

اختلاف ۱۱ میلیارد دلاری حجم سرمایه ریپل با اتریوم، نشان می‌دهد اگر ریپل بار دیگر بخواهد جایگاه ملکه ارزهای دیجیتال، یعنی اتریوم را از آن خود کند، مارکت‌کپ آن باید در حدود ۵۸ درصد افزایش یابد. با افزایش ۵۸ درصدی مارکت‌کپ ریپل، قیمت آن نیز ۵۸ درصد افزایش خواهد یافت. ریپل چند بار سابقه رسیدن به اتریوم را دارد.اختلاف زیاد مارکت‌کپ استلار با ریپل که در حاضر جدی‌ترین و نزدیک‌ترین رقیب ریپل است، می‌تواند خیال طرفداران ریپل را راحت کند که وجود استلار در حال حاضر به این راحتی‌ها نمی‌تواند خطری برای ریپل ایجاد کند.


از آنجایی که دو پروژه ریپل و استلار اهداف نسبتا مشابهی (با کمی اختلاف) دارند، رشد یکی می‌تواند برای دیگری خطرآفرین بوده و منجر به سرازیر شدن سرمایه به پروژه رقیب شود.

حجم معاملات

برای بررسی حجم معاملات لازم است با مراجعه به قسمت Historical Data در سایت کوین‌مارکت‌کپ، حجم معاملات روزانه مربوط به سی روز اخیر ریپل را بررسی کنیم.


همانطور که در شکل بالا مشخص است، در یک ماهه اخیر، با افزایش مارکت‌کپ و به تبع آن قیمت ریپل، حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز نسبتا افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که افراد زیادی در حال خرید و فروش XRP هستند و احتمالا افزایش قیمت آن ادامه خواهد داشت.

 پارامتر NVT (ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش‌ها)

این پارامتر از تقسیم مارکت‌کپ یا ارزش کلی بازار ریپل بر حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بدست می‌آید.

برای اینکه دقت این پارامتر را بالا ببریم، به جای استفاده از حجم معاملات ۲۴ ساعته مربوط به یک روزه آن می‌توانیم از میانگین حجم معاملات روزانه آن در یک ماه اخیر استفاده کنیم:

میانگین حجم معاملات ۲۴ساعته در ۳۰ روز اخیر (به صورت تقریبی): ۲ میلیارد دلار

مارکت‌کپ یا ارزش کلی بازار ریپل: ۱۹.۵ میلیارد دلار


بر اساس تاریخچه قیمتی ارزها و مقایسه آن باهم، یک مقدار آستانه می‌توان برای این پارامتر در نظر گرفت که معمولا این مقدار آستانه ۱۵ در نظر گرفته می‌شود. کمتر بودن مقدار پارامتر NVT از ۱۵ به معنای اختلاف کم بین مارکت کپ و حجم تراکنش‌های روزانه است.

هنگامی که حجم تراکنش‌های روزانه در مقایسه با مارکت‌کپ ارزی بالا باشد، به این معناست که فعالیت سرمایه‌گذاران آن ارز بسیار زیاد است و می‌تواند به عنوان یک سیگنال صعودی تلقی شده و یک موقعیت خرید برای سرمایه‌گذاران از این طریق تشخیص داده شود.

بررسی پارامتر FCAS

پارامتر Fundamental Crypto Asset Score) ،FCAS) که به تازگی در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ اضافه شده، امتیاز پروژه‌ها از نظر فاندامنتال را نشان داده و با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود.این پارامتر پروژه‌های مختلف را بر اساس فعالیت کاربران و عملکرد برنامه‌نویسان آن به ۵ دسته به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌کند.


باتوجه به این تقسیم‌بندی، ریپل با داشتن امتیاز ۷۶۲ در رنک A قرار داشته و از نظر پارامتر FCAS در رده پروژه‌های خوب تقسیم‌بندی می‌شود.

مثلث قرمز و عدد -۲ در کنار رنک A نشان‌دهنده تغییرات پارامتر FCAS ریپل در ۷ روز اخیر است.

بررسی پارامتر ROI (نرخ بازگشت سرمایه)

درصد بازگشت سرمایه که به اختصار به آن ROI می‌گویند، مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی آن از ابتدای راه‌اندازی (با قیمت ICO) (یا اولین قیمت معامله آن) تا قیمت کنونی آن است.

مقدار این پارامتر برای ریپل برابر با ۷,۲۷۶ درصد است که نشان می‌دهد این ارز از ابتدای راه‌اندازی تاکنون به این میزان رشد قیمتی داشته است.

اولین اطلاعات قیمتی از XRP که در سایت کوین‌مارکت‌کپ در دسترس است، مربوط به ۴ آگوست ۲۰۱۳ می‌شود که قیمت آن برابر با ۰.۰۰۵۸ دلار است و بیشترین قیمت ریپل نیز مربوط به تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۸ می‌شود که قیمت آن برابر با ۳.۶۵ دلار است.

بنابراین برای محاسبه ماکزیمم نرخ بازگشت سرمایه در ریپل، خواهیم داشت:
ماکزیمم مقدار نرخ بازگشت سرمایه در ریپل

با مقایسه این مقدار با ماکزیمم مقدار نرخ بازگشت سرمایه در سایر پروژه‌ها می‌توان فهمید، ریپل پتانسیل زیادی برای رشد قیمتی دارد.

کاربردها

اگر بخواهیم در مورد کاربردهای پروژه ریپل صحبت کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، ریپل‌نت (RippleNet) است. ریپل‌نت یک سرویس پرداخت بین‌ بانکی ست که پرداخت‌های برون‌مرزی تقریبا آنی را با کارمزد بسیار پایین امکان‌پذیر می‌کند. تمام محصولات ریپل روی این شبکه فعالیت خواهند کرد.

ریپل‌نت در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور در ۶ قاره فعال است. درگاه‌های پرداخت ریپل‌نت در آمریکای شمالی، آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای جنوبی افتتاح شده اند. سرویس‌های جدید ارائه شده با استفاده از ریپل‌نت در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه در گردش ریپل را افزایش داد.

این اطلاعات نشان می‌دهد که ریپل با سرعت زیادی در حال رشد است و پتانسیل زیادی برای رشد بیشتر در آینده دارد.

محصول دیگر ریپل، xRapid است که مزیت آن نسبت به سایر محصولات ریپل این است که در آن به صورت انحصاری از توکن XRP استفاده می‌شود. سرویس xRapid یک سرویس عمومی‌تر نسبت به سایر سرویس‌های ریپل است که هر شرکت یا موسسه ارائه کننده خدمات پرداختی می‌تواند از آن برای پرداخت‌های خارجی یا داخلی خود استفاده کند.

پتانسیل xRapid را می‌توان در همکاری اخیر بین ریپل و شرکت Fleetcor دید. Fleetcor یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت در آمریکا با سرمایه ۱۹ میلیارد دلاری ست که در اوایل سال ۲۰۱۹ اعلام کرد در حال استفاده از نرم‌افزار xRapid ریپل هستند.

این شرکت، میلیاردها دلار خدمات پرداختی را سالیانه پردازش می‌کند و به میلیون‌ها نفر از مشتریان خود، خدمات پرداختی بین‌المللی را با استفاده از سرویس‌های ریپل ارائه خواهد داد.

توانایی بازارهای ارائه دهنده خدمات پرداختی بسیار بزرگ است و شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات در حال حاضر به کسب‌و‌کارهای بزرگی تبدیل شده‌اند. مجموع کل پرداخت‌های جهانی سالیانه در حدود ۶۰۰ میلیارد دلار و کارمز مربوط به این پرداخت‌ها نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در سال است.


با وجود مسائل ارائه شده در مورد سرعت پایین و کارمزد بالای سیستم بانکی به ویژه در پرداخت‌های برون مرزی، منصفانه است که بگوییم نوآوری‌ها و سرویس‌هایی که ریپل ارائه کرده در راستای حل مشکلات واقعی زندگی بوده است.

اما باید ببینیم کاربرد ارز XRP در این محصولات به چه صورت است و به عبارتی توسعه این محصولات و تکنولوژی‌های ارائه شده توسط ریپل چگونه می‌تواند منجر به افزایش قیمت توکن آن، یعنی XRP شود؟

یکی از جواب‌هایی که می‌توان در پاسخ به این سوال داد این است که هرچند استفاده از این سرویس‌ها هم با فیات (ارزهای رایج) و هم XRP امکان‌پذیر است و همچنین استفاده از XRP در این سرویس‌ها هم سریعتر و هم با کارمزد پایین‌تر است، اما باز هم انتظار می رود بانک ها و موسسات مالی سنتی، به دلیل نوسانات زیاد قیمت XRP تمایلی به استفاده از آن نداشته باشند.

اما از نظری دیگر، توسعه مداوم تکنولوژی‌های ارائه شده توسط ریپل و همچنین افزایش تطبیق‌پذیری آن با همکاری با موسسات مالی بزرگ دنیا، در بلند مدت می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی قیمت XRP داشته باشد و بتوان نگاه خوشبینانه‌تری برای پیش‌ بینی قیمت ریپل داشت.

به عبارتی می‌توان گفت هرچند ممکن است محصولات کاربردی ارائه شده توسط موسسه ریپل منجر به استفاده بیشتر از XRP نشود، اما با توسعه و استفاده از این محصولات، مقبولیت موسسه ریپل و به تبع آن توکن XRP نیز افزایش یافته و می‌تواند از این طریق تاثیر بسیار مثبتی بر روی قیمت XRP داشته باشد.

مشارکت‌ها

سال ۲۰۱۸، سال نوآوری و توسعه برای موسسه ریپل بود.

ژانویه ۲۰۱۸ شرکت‌های بزرگی همچون IDT (یکی از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی دنیا)، MercuryFX (یکی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه سرویس‌های مالی)، به همراه MoneyGram (یکی از بزرگترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی در آمریکا) و Cuallix (از بزرگترین موسسات مالی مکزیک) اعلام کردند که از سرویس xRapid ریپل در خدمات خود استفاده خواهند کرد.

کمی بعد، یک موسسه مالی ژاپنی به نام SBI Holdings، اعلام کرد که به زودی صرافی ارز دیجیتالی راه‌اندازی خواهد کرد که در ابتدا  از بیت کوین، اتریوم و XRP پشتیبانی خواهد کرد.

در ماه فوریه، شرکت بین‌المللی LianLian  که یک پلتفرم پرداختی ست که به بازارهایی همچون Amazon، Ebay و … خدمات خود را ارائه می‌دهد، همکاری خود با ریپل برای استفاده از سرویس xCurrent آن برای انجام معاملات برون‌مرزی را اعلام کرد.

در ماه مارس، ریپل اعلام کرد کنسرسیوم بانک ژاپن (نهادی متشکل از چندین بانک ژاپنی) قصد دارد یک برنامه تلفن همراه به نام MoneyTap ارائه دهد که این برنامه توسط بلاک چین ریپل پشتیبانی می‌شود.

در ماه آوریل بسیاری از بانک‌های دیگر از جمله Standard Chartered با خرید بخشی از سهام ریپل، به شبکه آن پیوستند.

از ماه می تا ماه اکتبر نیز، بانک‌ها و موسسات مالی بزرگی از سراسر جهان برای استفاده از خدمات و سرویس‌های ریپل، به شبکه آن پیوستند.‌

در ماه اکتبر، سرویس xRapid ریپل راه‌اندازی شد. پلتفرم xRapid با اولین مشتریان خود که MercuryFX, Cuallix و اتحادیه اعتبار فدرال Catalyst کار خود را آغاز کرد.

لازم به ذکر است علاوه بر ریپل، ارزهای دیجیتال دیگری نیز با هدف انجام معاملات برون مرزی سریع و با کارمزد پایین ایجاد شده‌اند.

اما نقطه قوت اصلی ریپل نسبت به سایر رقبا، همکاری‌های متعددی ست که با بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ دنیا برقرار کرده و قرار است از سرویس‌های ریپل در آن بانک‌ها و موسسات استفاده شود.

وجود چنین همکاری‌های بزرگی این نوید را به طرفداران ارزهای دیجیتال و به ویژه ریپل می‌دهد که با اجرایی شدن خدمات ریپل بر روی این موسسات و بانک‌ها، شاهد افزایش قیمت و رشد زیادی در سرمایه موجود در ریپل و در نتیجه XRP خواهیم بود.

نحوه توزیع XRP

از آنجایی که XRP قابل ماین کردن نیست، موسسه ریپل در ابتدای راه‌اندازی همه سرمایه‌ی در نظر گرفته شده برای آن که معادل ۱۰۰ میلیارد XRP بود را ایجاد کرد.

از این ۱۰۰ میلیارد، ۴۵ میلیارد آن در زمان عرضه اولیه XRP برای خرید در اختیار کاربران قرار گرفت و ۵۵ میلیارد XRP در یکی از آدرس‌های متعلق به موسسه ریپل قفل شد و نحوه توزیع آن به این صورت بود که قرار شد هر ماه ۱ میلیارد XRP آزاد شود و در سرمایه در گردش XRP قرار گیرد و برای سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.


از آنجایی که تاریخ فروش یک میلیارد XRP ماهیانه و اختصاص آن برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف معمولا در اول هر ماه صورت می‌گیرد، احتمال اعلام همکاری توسط موسسه ریپل در ابتدای هر ماه زیاد است.

همچنین با بررسی تاریخچه قیمتی ریپل می‌توان دریافت که قیمت XRP در ابتدای هر ماه با افزایشی هرچند کم، روبرو بوده است.

همچنین از آنجایی که موسسه ریپل در هیچ ماهی به اندازه ۱ میلیارد XRP را مورد استفاده قرار نمی‌دهد، مقادیر اضافی این ۱ میلیارد XRP ماهیانه بر روی هم جمع شده و احتمال می‌رود، مدت زمانی که طول می‌کشد تمام این XRP ها مورد استفاده قرار گیرد، از ۵۴ ماهی که در ابتدای راه‌اندازی برای آزاد کردن ۵۵ میلیارد XRP به صورت ماهیانه ۱ میلیارد XRP برنامه‌ریزی شده بود، کمی بیشتر شود.

رقبا

بررسی رقبای پروژه می‌تواند به ما کمک کند بتوانیم تشخیص دهیم از میان پروژه‌هایی با تکنولوژی‌ها و کاربردهای مشابه، کدامیک در طولانی‌مدت ماندگار می‌شوند و به عنوان بهترین پلتفرم آن حوزه به کار خود ادامه می دهند و از این طریق به ما در پیش‌ بینی قیمت ریپل کمک کند.

جدی‌ترین رقیب ریپل در حال حاضر استلار است. اما علاوه بر استلار بانک بزرگ جی‌پی‌مورگان نیز به تازگی اقدام به راه‌اندازی ارز دیجیتال باثبات خود کرده که می‌توان در آینده رقیبی برای ریپل شده و کار را برای توسعه ریپل سخت‌تر کند.

از آنجایی که استلار با ایجاد یک هاردفورک از ریپل ایجاد شد، این دو پروژه مشابهت‌های زیادی با هم دارند.

اصلی‌ترین مزایای استلار نسبت به ریپل، غیرمتمرکز بودن و منبع باز بودن آن است و مهم‌ترین مزیت ریپل نسبت به استلار نیز همکاری‌های متعدد آن با بانک‌ها و موسسات بزرگ دنیاست.

با وجود اینکه این دو پروژه رقیب هر دو در ده پروژه برتر از نظر حجم سرمایه موجود در آنها قرار گرفته‌اند، می‌توان به اهمیت کاربرد آنها، یعنی انجام معاملات برون مرزی با سرعت بالا و کارمزد پایین پی برد.

چالش‌ها و راهکارهای آن

مهم‌ترین چالش‌هایی که از زمان پیدایش ریپل تاکنون با آن همراه بوده، متمرکز بودن و منبع باز نبودن آن است که تیم ریپل نیز تاکنون جواب قانع‌کننده‌ای در برابر آن ارائه نکرده‌اند.

اما علاوه بر چالش‌های بنیادی که در مورد ریپل مطرح می‌شود، این چالش نیز به تازگی عنوان شده که با وجود اخبار مهمی که رپیل در سال ۲۰۱۸ و همچنین از ابتدای ۲۰۱۹ تاکنون در رابطه با همکاری‌هایی مختلفی که بانک‌ها و مراکز مختلف داشته و همچنین لیست شدن در صرافی بزرگ کوین بیس که طرفداران ریپل از مدت‌ها پیش در انتظار آن بودند، این سوال پیش می‌آید که:

چرا با وجود تمام این اخبار مثبت، این ارز نتوانسته حرکت صعودی خود را آغاز کند؟

یکی از جواب‌هایی که می‌توان در پاسخ به این سوال داد این است که هرچند استفاده از این سرویس‌ها هم با فیات و هم XRP امکان‌پذیر است و همچنین مزیت استفاده از XRP در این سرویس‌ها سرعت بالاتر و کارمزد پایین‌تر است، اما باز هم انتظار می رود بانک ها و موسسات مالی سنتی، به دلیل نوسانات زیاد قیمت XRP تمایلی به استفاده از آن نداشته باشند.

اما از نظری دیگر، توسعه مداوم تکنولوژی‌های ارائه شده توسط ریپل و همچنین افزایش تطبیق‌پذیری آن با همکاری با موسسات مالی بزرگ دنیا، در بلند مدت می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی قیمت XRP داشته باشد.

با وجود تمام پارامترهایی که در اینجا با هدف پیش‌ بینی قیمت ریپل با استفاده از تحلیل فاندامنتال بررسی شد، می‌توان گفت این پروژه از نظر فاندامنتال و یا بنیادی، پتانسیل خوبی برای رشد دارد.