<strong>پیش‌ بینی قیمت ریپل با استفاده از تحلیل تکنیکال</strong>

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
پیش‌ بینی قیمت ریپل با استفاده از تحلیل تکنیکال

با استفاده از تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار XRP/USD نگاهی به دوره ذخیره (accumulation) ریپل از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ می‌اندازیم.


همانطور که در نمودار بالا دیده می‌شود و با توجه به این اصل که بازار علاقه زیادی به تکرار الگوهای گذشته خود دارد می‌توان گفت، شاهد حرکت تقریبا مشابه با قبل از ظهور بازار صعودی در سالهای ۲۰۱۷-۲۰۱۴ هستیم. شاید بپرسید این حرکت‌های مشابه به چه صورت هستند؟

در هر دو الگو، یک روند طولانی‌مدتی که به عنوان مقاومت قوی برای هر دو الگو عمل می‌کند، مشاهده می‌شود. همچنین الگوی مثلث متقارن نیز در هر دو روند قابل تشخیص است.

همچنین می‌توان دید که از سال ۲۰۱۴ تا اوایل ۲۰۱۷، الگوی مشابهی دیده شده که در آن یک خط حمایت قوی و پس از آن ۸۰,۰۰۰ درصد افزایش قیمت از آن خط حمایت دیده شده است.

در نهایت، اگر بخواهیم کمی بهتر لزوم روند افزایشی در ریپل را درک کنیم، می‌توان اینگونه به آن نگاه کرد:

با در نظر گرفتن قیمت فعلی XRP که در زمان نگارش این مقاله ۰.۴۳ دلار است، برای اینکه یک بانک یا موسسه مالی بتواند در یک روز با استفاده از خدمات ریپل و بکارگیری XRP، یک تراکنش ۱ میلیون دلاری انجام دهد، به XRP 2,325,000 برای همان یک تراکنش نیاز خواهد داشت.

اگر قیمت هر XRP به ۱ دلار برسد،آن موسسه مالی برای انجام آن یک تراکنش ۱ میلیون دلاری به ۱,۰۰۰,۰۰۰ XRP نیاز خواهد داشت.

اگر قیمت هر XRP به ۱۰ دلار برسد، برای انجام موقعیت مشابه بالا به ۱۰۰,۰۰۰ XRP نیاز خواهد بود.

اگر قیمت آن به ۱۰۰ دلار برسد، برای انجام موقعیت مشابه بالا به ۱۰,۰۰۰ XRP نیاز خواهد بود.

و اگر قیمت آن به ۱۰۰۰ دلار برسد، برای انجام موقعیت مشابه بالا به ۱,۰۰۰ XRP نیاز خواهد بود.

این افق دیدی ست که می‌توان با وجود استفاده موسسات مالی و بانک‌های بزرگ دنیا از XRP برای آن در نظر گرفت.

در ادامه نمودار XRP/BTC را با استفاده از اندیکاتورهای مختلف در تایم فریم هفتگی مورد بررسی قرار می‌دهیم.


اندیکاتور RSI

با وجود اینکه در ماه‌های ژانویه، فوریه و دسامبر ۲۰۱۷ و سپتامبر ۲۰۱۸ شاهد کاهش‌های شدیدی در RSI و به دنبال آن یک افزایش شدید از ۱۷۸ درصد تا ۵,۰۰۰ درصد بودیم، کاهش‌های اخیر RSI نیز می‌تواند به عنوان شروع یک روند افزایشی برای ریپل تلقی شود.

همچنین لازم به ذکر است، رسیدن سطح RSI به مقدار ۲۵ به عنوان کمترین مقدار دیده شده برای RSI در کل تاریخچه قیمتی ریپل برای اولین بار در ماه می ۲۰۱۹ مشاهده شد.

اندیکاتور MACD

درست مانند آنچه در نوامبر ۲۰۱۷ و دسامبر ۲۰۱۸ مشاهده شد، اکنون نیز در یک کانال نزولی برای MACD با امکان شکست و گذر به صورت صعودی قرار داریم.

علاوه بر استفاده از اندیکاتورهای مختلف، با توجه به الگوهای قبلی ریپل، می‌توان از ارتباط آن با روند کلی بازار نیز به دید دیگری دست یافت:

مقاومت در برابر جریان کلی بازار

در بازار ارزهای دیجیتال، آلت‌کوین‌ها تمایل دارند در روند قیمتی خود از بیت کوین پیروی کنند و  بیت کوین نیز تمایل دارد در روند بازگشت و اصلاح خود، از آلت کوین‌ها تبعیت کند.

بطور کلی می‌توان گفت یک همبستگی قیمتی بین بیت کوین و سایر آلت‌کوین‌ها وجود دارد که شدت این همبستگی از ابتدای پیدایش ارزهای دیجیتال تاکنون تغییراتی داشته، اما هنوز وجود دارد.
حرکت قیمتی ریپل معمولا همیشه در خلاف جهت کلی بازار بوده است.

وقتی قیمت بیت کوین به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد، دو روند احتمال دارد رخ دهد:

  1. کاهش قیمت آلت کوین‌ها به دلیل جاری شدن بیشتر سرمایه به سمت بیت کوین
  2. افزایش قیمت آلت کوین‌ها به دلیل جاری شدن سرمایه به سمت آلت کوین‌ها

روندی که تاکنون مشاهده شده به این صورت است که با افزایشی ناگهانی قیمت بیت کوین، معمولا بیشتر سرمایه گذاران، دارایی‌های خود را از آلت کوین‌ها خارج کرده و ترجیح می‌دهند بر روی پادشاه ارزهای دیجیتال، بیت کوین، سرمایه‌گذاری کنند، اما با ثبات قیمت بیت کوین، به دلیل هیجان بوجود آمده در بازار، سرمایه‌گذاران، دارایی‌های خود را به آلت کوین‌ها انتقال می‌دهند.

بنابراین با هر روند افزایشی بیت کوین، غالبا با یک فاصله زمانی باید منتظر افزایش قیمت در آلت کوین‌ها بود.

اما این همبستگی بین آلت کوینهای برتر کمتر دیده می شود و ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، ریپل و .. می‌توانند حرکت‌های قیمتی کاملا مستقلی از بیت کوین داشته باشند و در حرکت‌های افزایشی بیت کوین، فقط مقدار بسیار کمی افزایش یابند و روند صعودی اصلی آنها در بازه زمانی مستقلی نسبت به روند صعودی بیت کوین و کل بازار اتفاق بیفتد.

با بررسی تاریخچه قیمتی XRP می‌توان دریافت که این ارز همیشه نسبت به صعود قیمت در بازار، دیرتر از همه آلت کوینها واکنش نشان داده است.