ارزیابی قیمت گرام و تخمین آن

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
ارزیابی قیمت گرام و تخمین آن

ارز دیجیتال درون سازمانی TON، گرام (Gram) نامیده می‌شود. با توجه به اطلاعات ارائه شده در پژوهش Aton، محدودیت عرضه توکن‌های گرام «در ابتدا در حدود ۵ میلیارد خواهد بود»، در حالی که نرخ تورم مورد انتظار ۲ درصد است. این بدان معناست که عرضه گرام، طی ۳۵ سال ۲ برابر خواهد شد و به ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید. طرح و برنامه تعداد توکن‌های در گردش تا سال ۲۰۲۸ در تصویر زیر قابل مشاهده است.
عرضه گرام و تعداد گرام‌های موجود در بازار

علاوه بر این، طبق برآورد Aton، تعداد ۲۰۰ میلیون توکن گرام توسط توسعه‌دهندگان بسته شده و ۵۰۰ میلیون گرام نیز به عنوان انگیزه و مشوقی برای اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد که به ترتیب ۴ و ۱۰ درصد کل سکه‌ها را تشکیل می‌دهند.

از آن جا که توکن گرام به صورت عمومی خرید و فروش نمی‌شود، تخمین قیمت واقعی آن دشوار است. با استناد به منابع عمومی که Aton به آن‌ها اشاره کرد، در جریان دور دوم جذب سرمایه و تامین مالی خصوصی، میانگین قیمت گرام ۱.۳۳ دلار بود.

در این پژوهش آمده است که پیش‌بینی‌های در رابطه با قیمت آینده این ارز متفاوت است، اما اعتقاد بر این است که چیزی در حدود ۲.۱ تا ۸ دلار قیمت‌گذاری شود.

در حالی که خرید و فروش رسمی گرام هنوز توسط تلگرام آغاز نشده است، یک صرافی بریتانیای عرضه قراردادهای آتی غیرقابل تحویل گرام (XGRAM) را با تاریخ تسویه در فوریه ۲۰۲۰ در حدود ۵.۹ دلار به ازای هر توکن ارائه می‌دهد.

در حال حاضر هر گرام در حدود ۱.۸ تا ۲.۴ دلار خرید و فروش می‌شود که بسیار نزدیک به ارزش برآورد شده یعنی ۲.۲ دلار برای هر توکن در فروش احتمالی مرحله دوم است.

به همین ترتیب، لیکوئید (Liquid)، یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال، اعلام کرده است که فروش توکن گرام را از ۱۰ جولای آغاز خواهد کرد. یک منبع نزدیک در این باره به کوین‌تلگراف گفت:

این سرویس پیام‌رسان در فروش توکن‌های خود به هیچ وجه با لیکوئید همکاری نخواهد کرد.