ارز دیجیتال چیست ؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
امروز در ایران ارز دیجیتال بسیار پر رنگتر از و جذابتر از سال های پیش شده علت اصلی اون هم میشه به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله سقوط پول ملی ما و یا پیشرفت تکنلوژی و قویتر شدن خود ارز های دیجیتال در دنیا . به همین دلیل جوانان و میان سال های ایرانی بیش از پیش به دنبال به دست آوردن ارز های دیجیتال هستند و علاقه دارند تا از این روش برای خود کسب درامدی راه اندازی کنند و قدرت اقتصادی خودشون رو در کشور عزیزمان ایران افزایش دهند . 

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال یا به عبارتی ترجمه شده عبارت لاتین آن : Cryptocurrency است که خود کلمه currency به معنای ارز و کلمه  crypto‌ به معنای رمز را میدهد که گاهان به آن ارز رمز نگاری شده نیز گفته میشود . اما از نظر لغتی که خارج بشیم ارز دیجیتال یک شکل الکترونیکی ( مجازی ) از پول نقد است که به صورت رمزنگاری شده در دنیای مجازی (اینترنت) موجود میباشد . ارزهای دیجیتال(مثل : بیتکوین-اتریوم داج کوین و .... ) به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن به وجود آمده اند . 
اما یکی از ویژگی های ارز های دیجیتال غیر متمرکز بودن و در واقع باید گفت مستقل بودن آن از دولت ها و موسسات و ارگان های دولتی و غیر دولتی نیز بر آن کنترلی و اداره ای بر روی آن ندارند و در واقع به همین دلیل هم مثلا امریکا و ... نمیتوانند آن را تحریم و یا بر روی ارزش آن تاثیری داشته باشند  است 

تاریخچه ارز دیجیتال

در سال 2009 اولین ارز دیجیتال به نام بیتکوین به دنیا معرفی شد که 100% تمامی افرادی که در دنیای اینترنت رفت و آمدی دارند این ارز دیجیتال رو میشناسند و امروز این ارز دیجیتال تبدیل شده به قویترین ارزی که در دنیا به حساب میاد و امروز که این پست رو برای شما من نشر میدن بیتکوین بیشتر از 6400 دلار ارزش دارد .  علاوه بر بیتکوین بیشتر از 1000 ارز دیجیتال دیگر نیز در دنیای تجارت الکترونیک در حال تجارت میباشد .
هر زمانی که سخن از دنیای مجازی و اینترنت میشه ناخداگاه فکر آمد بر روی امنیت و هک شدن آن متمرکز میشه !!! آیا ارز دیجیتال قابل هک شدن هستش ؟ آیا ارز دیجیتال تقلبی هستش ؟
جواب سوال های بالا خیر هستش و هک کردن آن اصلا امکان پذیر نیست و در واقع به صورتی رمزنگاری شده اند که امنیت آنها تضمین شده است . به همین دلیل هم ارز های دیجیتال بسیار عتبار دارند و روز به روز ارزش مادی آنها در حال افزایش است 

پول واقعی با ارز دیجیتال چه تفاوتی دارد ؟

ارز رسمی هر کشور(مثل ریال دلار یورو و غیره ) یا درعوام پول واقعی - پول معمولی توسط بانک مرکزی هر کشور منتشر میشود . ور در واقع نشان دهنده قدرت اقتصادی و سیاسی و میزان منابعی است که آن کشور دارا میباشد به عنوان مثال ایران با دارا بودن طلا و نفت و غیره ( منابع ارزشمند ) اما دارای اقتصاد خوبی نیست و نسبت به ارز دلار و یورو ضعیف تر است یا عوامل دیگه ای از جمله پشتوانه های پول مثل (طلا) و یا چاپ بیرویه پول و غیره سبب به ضعیف تر شدن پول کشور میشوئد .اما ارز دیجیتال اینگونه نیست و اکثریت آنها بدون دارا بودن پشتوانه فیزیکی هستند . 
تفاوت دیگر نیز ساختار تراکنش های آنها مربوط میشود که پول واقعی در دنیا واقعی و امروزی بین 2 فرد انجام میشه به عنوان مثال بین یک شما و دوست شما و در این میان شبکه بانکی نیز به عنوان واسط پول شما را از حساب شما کم کرده و به حساب دوست شما انتقال میدهد و شاید کمی هم کارمزد ازشما کم کند . اما در ارزهای دیجیتال که بین دونفر است به صورت یک به یک انجام میشود و در واقع بهتر است بگیم واسط حذف گردیده است و درستی تراکنش در ارز دیجیتال توسط بلاک چین تایید می‌شود که به مقاله مربوط به بلاک چین رجوع کنید (کلیک کنید) .
تفوت بسیار جالب و خیلی خوب دیگه این هستش که هویت کاربر در تراکنش های ارز های دیجیتال محفوظ میباشد و نیاز به شناسایی هویت ندارد .  ولی در بانک های کشور های مختلف حتما باید هویت فرد مشخص شود مثل بنک های ایران که باید کارت ملی همراه خود داشته باشید .

ارزهای دیجیتال مشهور

بیت کوین - bitcoin : اولین ارز دیجیتال که در سال 2009 به دنیای مجازی معرفی شد و حداکثر تعداد بیت کوین های قابل برداشت نیز 21,000,000 عدد خواهد بود که تی پیشبینیها تا سال 2020 پایان خواهد یافت و در حال حاظر 1397/08/5 ارز یک بیتکوین بیشتر از 6400 دلار است .
اتریوم - ethereum : در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است قیمت آن در حال حاظر حدودا 295 دلار و بیشتر بر اساس کارت گرافیک قابل ماین شدن است 
لایت کوین -Litecoin : بیت کوین به سختی قابل استخراج بود و به همین دلیل در سال 2011 لایت کوین با تغییراتی بر روی بیتکوین عرضه شد در حال حاظر حدودا 51 دلار و حداکثر تعداد کوین آن 84,000,000 میباشد و تا امروز نیز 58,414,406 از این کوین استخراج شده است 

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال

تا سال 2016 ارز های دیجیتال دیده نمیشدند و افراد در سراسر دنیا حدودا به دنبال این ارزها کسی نبود ولی در پایان این سال بیتکوین افزایش قیمت سرسام اوری پیدا کرد و در کل دنیا معروف شد اما در ایران این ارز در سال های اخیر مخصوصا در سال 1396 و ابتدای سال 1397 با بالارفتن قیمت دلار و در واقع افت ارزش ریال مردم به دنبال راه حلی برای افزایش درامد خود کردند و این ارز های دیجیتال در واقع راهی برای مردم ایران شد . 
اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه به سرمایه گذاری در این بخش دارید باید به این نکته توجه کنید که این ارز ها نیز مثل ارز های دیگر نوسانات بسیار بالا و پایین دارد و باید بسیار مراقب باشید و اگر قصد خرید و فروش به صورت مبالغ بالا را دارید حتما میزان مطالعه خود را افزایش بدید .

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

امروز برای خرید و فروش ارز های دیجیتال شما میتوانید از صرافی هایی که شهر های بزرگ از جمله تهران و اصفهان و غیره هستند به صورت حضوری مراجعه کنند و یا با جستجو در اینترنت لیست خریداران و فروشندگان این ارزها را به سادگی بدست آورید .