چرا فیسبوک این کار را انجام می‌دهد

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
چرا فیسبوک این کار را انجام می‌دهد


دست‌اندرکاران فیسبوک بر این باورند که این طرح فرصتی عالی است که اگر موفقیت‌آمیز باشد، حجم عظیمی از مسئولیت‌های مربوط به قانون‌گذاری مانند احراز هویت مشتری و مبارزه با پول‌شویی را به خارج از فیسبوک انتقال می‌دهد و به مجراهای ورودی و خروجی ارز دیجیتالی که لیبرا را مبادله می‌کنند (مانند صرافی‌ها) می‌سپارد. به‌این‌ترتیب امکانی برای بازار فراهم می‌شود تا راهی را پیدا کند که به همه افراد اجازه دسترسی به لیبرا را بدهد. این شیوه به مدت ۱۰ سال برای بیت کوین کار کرده است، پس برای لیبرا هم کارساز خواهد بود. در واقع، اینکه به هر کسی فرصتی داده شود تا یک صرافی را برای لیبرا اداره کند، بدان معناست که ممکن است صرافی‌هایی داشته باشیم که قوانین مربوط به احراز هویت مشتری / ضد پول‌شویی را لحاظ نکنند و به‌این‌ترتیب به لیبرا کمک کنند تا به کاربرانی در سراسر جهان دست یابد.

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال در گذشته بدون مجوز و بدون قوانین خاص نظارتی کار کرده‌اند و هنوز هم صرافی‌هایی را داریم که همچنان به این شیوه فعالیت می‌کنند. هر بار هم که یکی از آنها تعطیل می‌شود یا تحت محدودیت‌های این قوانین قرار می‌گیرد، صرافی دیگری در جایی دیگر سبز می‌شود. گاهی اوقات خود افراد هم نمی‌دانند که دارند قوانینی را نقض می‌کنند. گاهی حتی خود قانون‌گذاران یک منطقه هم نمی‌دانند اصلا قوانین دارد نقض می‌شود یا خیر.

پلتفرم لوکال بیت کوینز به‌مدت ۷ سال به افراد امکان می‌داد بدون نیاز به مشخصات هویتی با کسانی آشنا شوند که می‌خواهند بیت کوین را در ازای پول نقد معامله کنند. اتفاقا در این کار موفق هم بود؛ تا زمانی‌که در اوایل همین ماه برای حذف گزینه «بدون نیاز به احراز هویت مشتری» تحت فشار قرار گرفت.

اما این خلاء همچنان وجود دارد. هنوز پلتفرم‌هایی مانند بیسک (Bisq) و هودل هودل (Hodl Hodl) هستند که افراد در آنها می‌توانند این نوع قوانین را دور بزنند. در زیر نقل‌قولی از یک پست وبلاگ را می‌بینید که هودل هودل زمانی آن را منتشر کرد که لوکال بیت کوینز در ایران بسته شد:

تفاوت اصلی بین هودل هودل و سایر صرافی‌های همتابه‌همتای ارز دیجیتال این است که ما دارایی‌های کاربران را نگه نمی‌داریم و رویه‌های احراز هویت مشتری / مبارزه با پول‌شویی را هم نداریم. همچنین هودل هودل از بیشتر صرافی‌های همتابه‌همتا ارزان‌تر است، زیرا حداکثر کارمزد آن برای هر معامله فقط ۰٫۶ درصد است.

بنابراین فیسبوک با ترکیب ویژگی‌های ناشناس‌بودن و شفافیت در بلاک چین لیبرای خودش امیدوار است بتواند همزمان با سیستم قانون‌گذاری و نظارتی سازگار شود و در این میان درآمد هم کسب کند. بااین‌کار به لیبرا امکان منتشرشدن را در سراسر دنیا می‌دهد و سایر کسب‌وکارها هم به انتشار آن کمک می‌کنند. چرا که نه؟ خانواده اپلیکیشن‌های فیسبوک (فیسبوک، مسنجر، واتس‌اپ، اینستاگرام)، محل اجتماع ۲٫۵ میلیارد کاربر است. لیبرا که پشتیبانی تعدادی از ارزهای رایج کشورها و و اوراق قرضه دولتی را دارد احتمالا ارز پایدارتری خواهد بود که می‌تواند جایگزین هر ارز ارائه شده از سوی نهادهای دیگر (به‌جز احتمالا بانک مرکزی) در دنیای امروز شود.