چاه گرانش بیت کوین

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
چاه گرانش بیت کوین

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، بیت کوین نرم‌افزاری خودسر است که یک شبکه خودسر ایجاد می‌کند. یک شبکه خودسر نیز افراد خودسری را به خود جذب می‌کند.

احتمالا بیشتر پذیرندگان اولیه بیت کوین مجموعه اصلی ایده‌های آن را به اشتراک گذاشتند. همان‌طور که دن هلد (Dan Held) در مقاله درخت بیت کوین خاطر نشان می‌کند، ساتوشی گروه اولیه افراد را با دقت انتخاب کرد، رمزنگاران و سایفرپانک‌ها، کسانی که ساختار فنی بیت کوین را کاملا درک می‌کردند.

مسیرهای زیادی وجود دارد که ممکن است شما را به کشش گرانشی بیت کوین نزدیک کند. ممکن است شما به رمزنگاری، امنیت اطلاعات و یا فناوری‌های مالی علاقه‌مند باشید. ممکن است شما عقاید سیاسی یا اقتصادی خاصی داشته باشید. ممکن است شما علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری روی طلا، مدافع آزادی بیان و یا یک سفته‌باز (تریدر) باشید. حتی ممکن است از روی ضرورت از بیت کوین استفاده کنید.

دلایل ارتباط اولیه شما با بیت کوین هر چه که باشد، به احتمال زیاد شما مجذوب آن خواهید شد. ساتوشی در یکی از ایمیل‌هایش به این جذابیت چند بعدی اشاره کرد.

اگر بتوانیم آن را به درستی توضیح دهیم، از منظر یک آزادی‌خواه بسیار جذاب خواهد بود. من با کد راحت‌ترم تا کلمات.

یکی از راه‌های بیان کردن آن، تجسم چشم‌اندازی از ایده‌هاست. از آن‌جایی که تعداد ایده‌های ممکن نامتناهی است، مجبور خواهیم بود روی زیرمجموعه کوچکی از آن تمرکز کنیم. همچنین از آن‌جایی که در مورد بیت کوین صحبت می‌کنیم، روی جهان کوچکی از ایده‌ها در پاسخ به سوال «بیت کوین چیست؟» متمرکز خواهیم شد.
بیت کوین چیست؟

از ۳ غریبه بپرسید که بیت کوین چیست؟ احتمالا ۳ جواب بسیار متفاوت دریافت خواهید کرد. هر پاسخی لزوما بنا به تجربه گذشته، عقاید سیاسی و اقتصادی و درک فردی شخص از جهان شکل می‌گیرد. مجموعه ایده‌های شخصی شما و جهان‌بینی شما جایگاه شما در چشم‌انداز ایده‌ها را مشخص می‌کند.

این چشم‌انداز، مجموعه‌ای از ایده‌ها را در بر می‌گیرد که با هم جمع می‌شوند. روایت‌هایی که به درک و پاسخ به سوال بیت کوین چیست کمک می‌کنند.

ممکن است کسی در درجه اول با تمرکز بر روی جنبه ذخیره ارزش بیت کوین، آن را به عنوان طلای دیجیتال بشناسد.

ممکن است فرد دیگری با تمرکز بر روی وجه مبادله بیت کوین، معتقد باشد که بیت کوین یک سیستم پرداخت است. همچنین این امکان وجود دارد شخص دیگری با در نظر گرفتن اتوماسیون قراردادها و ایده‌های مشابه، از بیت کوین به عنوان راهی برای خودکارسازی ساختارهای پیچیده‌ی اجتماعی یاد کند.

دن هلد در مقاله درخت بیت کوین خود می‌نویسد:

هیچ‌کس نمی‌تواند همه چیز را بداند. پیچیدگی جامعه قابل تقلیل و کاستنی نیست. ما به مدل‌های ذهنی که عطش ما را برای درک یک پدیده ارضا می‌کنند، وفاداریم و به گروه‌هایی که با روایت‌های مشابه شناخته می‌شوند چسبیده‌ایم.

این روایات و این مجموعه ایده‌ها، در واقع پاسخ «بیت کوین چیست؟» و «آن‌چه مردم از بیت کوین می‌دانند» است. این روایات به مرور زمان و با گسترش سیستم و درک ما از این سیستم، تکامل می‌یابند. نه ایده‌ها، نه افراد، نه بیت کوین و نه جهان، هیچ‌کدام چیزهای ساکن و ایستایی نیستند. همان‌طور که تا به امروز دیدگاه ما نسبت به بیت کوین ثابت نبوده و مدام تغییر کرده است، در آینده نیز به همین صورت خواهد بود.

بیت کوین هر چه که باشد، در این جهان ایده‌ها همانند چاه گرانشی عمل می‌کند. اگر مجموعه ایده‌های شما با ایده‌هایی که در بیت کوین گنجانده شدند، همپوشانی داشته باشد، شما به این چاه گرانشی نزدیک هستید و به راحتی شکار و مبتلای آن می‌شوید.
چاه گرانشی بیت کوین

در نتیجه، بیت کوین در حال جذب افراد خودسری است که ایده‌ها و ایده‌آل‌های خاصی را به اشتراک می‌گذارند. به عبارتی دیگر می‌توان این ضرب‌المثل را به کار برد؛ کبوتر با کبوتر، باز با باز. تحت چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت که عده زیادی از افراد علاقه‌مند به فناوری، به زودی به دسته پرندگانی که حوالی بیت کوین پرواز می‌کنند، بپیوندند.

آن‌چه که تعجب‌آور است، تاثیر جانبی یک شبکه خودسر است که چگونه مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آن‌جا که مجموعه ایده‌های محقق‌شده توسط بیت کوین ثابت است، این مجموعه ایده‌های افراد است که باید با آن هم‌راستا شود نه بالعکس.

ایزاک آسیموف (Isaac Asimov)، نویسنده آمریکایی در این باره معتقد است:

جهان آن‌طور که شما فکر می‌کردید باشد نیست. پس بهتر است عقاید خود را دوباره سازماندهی کنید. چرا که مطمئنا نمی‌توانید جهان را مجددا سازماندهی کنید.

بیت کوین بیشتر از آن‌که ما بتوانیم آن را تغییر دهیم، ما را تغییر می‌دهد.