درس گرفتن از تاریخ

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
درس گرفتن از تاریخ


توضیحات را با گفتن این حقیقت آغاز می‌کنیم که برخلاف سایر فناوری‌ها، این یکی اساسا به خود پول مربوط است.

«بیل ماورر»، از انسان‌شناسان برجسته و مدیر بخش علوم اجتماعی در دانشگاه ایروین در ایالت کالیفرنیا که به بررسی فرهنگ و ارتباط آن با تاریخچه پول پرداخته است، می‌گوید:

از نقطه‌ نظر تاریخی پول یک روند سیاسی بوده است. روندی که در آن مردم، دولت‌ها یا هر نوع نهادی بر بقیه ارجحیت پیدا می‌کند.

از آن جهت که ایده پشت بیت کوین این است که هیچ نهاد یا فردی اجازه کنترل بر آن را نداشته باشد، با پارادوکسی بزرگ رو به رو می‌شویم. بخاطر همین مسئله از هر گوشه‌ای صدایی به گوش می‌رسد که به نوعی ادعا می‌کند که حقیقت نزد اوست و در تلاش برای به دست گرفتن همین کنترل است.

واقعیت تلخ اینجاست در عین حال که پول‌های غیرمتمرکزِ مبتنی بر بلاک چین دست سیاست و نهادهای تجاری را از سیستم کوتاه می‌کند، این کوتاه کردن فقط و فقط بر روی بلاک چین میسر است. هیچ راهی وجود ندارد که بازی‌های قدرت سیاسی را متوقف کرد. دست بالاتری که هرگاه یک نفر قصد به‌روزرسانی و فورک نرم‌افزاری یک شبکه را دارد یا وقتی سکه‌های مختلف بر سر بدست آوردن کاربران رقابت می‌کنند، سر و کله‌اش پیدا می‌شود. راهی وجود ندارد که از دست سیاست و ارتباط آن با پول گریخت؛ دست سیاست تنها بخاطر اینکه هیچ دولت یا نهادی نظارتی در خصوص این قبیل پول‌ها وجود ندارد، کوتاه نخواهد شد.

افراد قدرتمند همیشه ایده‌های خود نسبت به پول را به دیگران تحمیل کرده‌اند تا به این وسیله بتوانند سلطه و ثروتشان را بیشتر و بیشتر کنند.

ماورر در ادامه می‌گوید ظهور طلا و نقره به‌عنوان ارزهای حاکم در دنیای باستان در حالی قوت گرفتند که صاحب منصبان ثروتمند پرچم حمایت نسبت به آن‌ها بر افراشتند. رفته رفته این افراد قدرت خود بر حکومت‌ها و قانون را محکم‌تر کرده و طلا و نقره را به‌ عنوان ارزهای مرجع روی کار آوردند.

بیت کوین هم صاحب منصبان خودش را دارد. شرکت‌های بزرگ استخراج، افرادی که از ابتدا بیت کوین خریدند و از آن حمایت کردند و توسعه‌دهندگان اصلی بیت کوین، همه و همه سودشان در تبلیغ بیت کوین است. همین مسئله عینا در خصوص نهنگ‌های بیت کوین کش، «بیت کوین اس وی»، اتر و ارزهای دیجیتال دیگر نیز صدق می‌کند.

این مسئله بدان معنا نیست که این افراد بخاطر کمک به توسعه و حفظ امنیت شکل جدیدی از پول حق دریافت پاداش ندارند. هیچ‌ کس توانایی برابری و رقابت با قدرت کنترل دولت‌ها بر پول‌های‌شان را ندارد؛ چرا که دولت‌ها نیروهای نظامی و قوانین را در طرف خود می‌بینند.

این مثال تنها به این خاطر مطرح کردیم که به بازیگران برجسته‌ای اشاره کنیم که هم انگیزه و هم قدرت مالی انجام تبلیغ‌های گسترده و اعمال فشار در خصوص جایگاه‌شان را دارند.