پلاسما چگونه عمل می‌کند؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
پلاسما چگونه عمل می‌کند؟

پیش از اینکه به نحوه عملکرد پلاسما بپردازیم، لازم است تا استفاده‌های این فناوری در دنیای واقعی را شرح دهیم.

بیایید این‌گونه تصور کنیم که شما قصد دارید تا یک بازی جمع‌آوری اشیای دیجیتالی را در پلتفرم اتریوم راه‌اندازی کنید. اشیای جمع‌آوری‌شده نیز توکن های ERC-721 هستند که نمونه‌های دیگری از آنها وجود ندارد (درست مانند بازی کریپتوکیتیز). اما درعین‌حال قابلیت‌هایی در بازی وجود دارد که به بازیکنان این امکان را می‌دهند که رو به روی یکدیگر قرار گیرند (مانند بازی پوکمون گو). اجرای عملیات‌هایی چنین پیچیده بر روی زنجیره اصلی هزینه‌بر خواهد بود، از همین رو شما تصمیم می‌گیرید که از پلاسما برای اجرای بازی خود بهره بگیرید.

قراردادهای هوشمند بر روی زنجیره اصلی اتریوم ایجاد می‌شوند. این قراردادهای هوشمند درست مانند ریشه‌های زنجیره وابسته پلاسما عمل می‌کنند. این بخش از زنجیره اصلی، قوانین پایه و فهرست گزارش هش های زنجیره وابسته را در خود دارد و کاربران این اجازه را می‌دهد تا دارایی‌های خود را میان زنجیره اصلی و زنجیره وابسته اتریوم جابجا نمایند.

پس‌ازاینکه زنجیره وابسته در بستری از زنجیره اصلی ایجاد شد، زنجیره وابسته دارای الگوریتم اجماعی مستقل از زنجیره اصلی اتریوم خواهد بود. در این مثال از «اثبات سهام» استفاده می‌کنیم. این مکانیزم اجماع بر پایه قدرت ماینرها در هش کردن بلاک چین ایجاد نمی‌شود، بلکه در اینجا تعداد بلاک‌های ایجادشده ملاک خواهد بود. از طرف دیگر در صورت رعایت نکردن قوانین و ایجاد بلاکی مشکوک، تراکنش از بین خواهد رفت. چنین الگوریتمی از نمونه «اثبات کار» سریع‌تر خواهد بود و امکان ایجاد سریع‌تر بلاک‌ها را فراهم می‌کند.

حال با شروع زنجیره وابسته، می‌توان قوانین اصلی بازی را تعیین نمود و قرارداد هوشمند بازی را به همراه تمامی جزئیات آن بر روی زنجیره وابسته گسترش داد. در اینجا توکن ها همچنان ERC721 خواهند بود که ابتدا بر روی زنجیره اصلی اتریوم ایجاد و سپس به‌وسیله پلاسما، به زنجیره وابسته منتقل‌شده‌اند.

پس از اجرای کامل زنجیره وابسته، ایجادکنندگان بلاک در بازه‌های زمانی مشخص اعتبار زنجیره و سالم بودن تراکنش‌ها بر اساس قوانین اجماع را بر روی زنجیره اصلی تائید می‌کنند. در اینجا هر کاربری که بازی را انجام می‌دهد، درواقع بدون ارتباط مستقیم با زنجیره اصلی، نرم‌افزار را اجرا خواهد کرد.