اینترنت اشیا (IOT) دقیقا چطور کار می‌کند؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
اینترنت اشیا (IOT) دقیقا چطور کار می‌کند؟

اینترنت اشیا یا IOT به معنای شبکه‌ای از دستگاه‌های متصل به هم است که می‌تواند اطلاعات را جمع‌آوری و مبادله کند.

اینترنت اشیا این امکان را برای پلتفرم‌ها فراهم می‌کند که به دستگاه‌ها یک اینترنت مشترک ارائه بدهند، تا این دستگاه‌ها اطلاعاتشان را ذخیره کنند. همچنین یک زبان مشترک نیز به دستگاه‌ها ارائه می‌کند تا دستگاه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مردم بتوانند از آنها بهره ببرند.


دستگاه‌های ارتباطی (سنسورها) در وسایل کاربردی روزمره ما از قبیل موبایل، تلویزیون، سیستم کنترل دمای داخلی، لوازم برقی، ماشین‌ها، چراغ‌های راهنمایی و تجهیزات صنعتی قرار گرفته‌اند. این سنسورها اطلاعات مربوط به موقعیت دستگاه‌های متصل را به‌طور مداوم بیرون می‌دهند و امکان تبادل اطلاعات از طریق اینترنت را برای دستگاه‌ها فراهم می‌کنند.

پس از آن پلتفرم های IOT داده‌ها را به‌منظور استخراج اطلاعات مهم آنالیز کرده و برای شروع یک دستور یا عمل جدید، آن‌ها را با دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذارد. نتیجه این کار یک تجربه دل‌چسب تر، سیستم خودکاری بزرگ‌تر و افزایش کارایی برای انسان‌هاست.

برای مثال می‌توان در بخش تولید، تمام اجزای مختلف و ماشین‌ها را به سنسورهایی مجهز کرد که به‌طور مداوم اطلاعات سلامتی سیستم را به برنامه موبایل اپراتورها می‌فرستند. بدین ترتیب مشکلات احتمالی می‌توانند قبل از اینکه به سیستم آسیبی بزنند شناسایی و برطرف بشوند و در وقت و هزینه شرکت‌ها صرفه‌جویی شود.

در کنار اجزاء محصولی که مستقیماً در اختیار مشتری قرار می‌گیرد (مانند سیستم تهویه هوا)، می‌توان یک سنسور قرار داد که اطلاعات مربوط سلامتی و دمای سیستم را بیرون می‌دهد. اطلاعات به‌طور مداوم روی شبکه IOT دانلود و آنالیز خواهند شد و اگر مشکلی پیش بیاید مسئول خدمات مشتریان قبل از اینکه حتی شما از آن مشکل با خبر بشوید، اقدام به تعمیر می‌کند.

کاربردهای IOT تقریباً بی‌نهایتند و در هر کاری استفاده می‌شوند؛ از کنترل کارکرد درست دستگاه‌های پزشکی درون بدن بیماران گرفته تا مبارزه با قطع درختان جنگلی در سراسر دنیا.

ولی شبکه‌های IOT آنقدرها هم بی‌عیب و نقص نیستند. دستگاه‌ها مدام در حال مبادله اطلاعت بسیار مهم از طریق اینترنتند. این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها به هدف اصلی هکرها تبدیل بشوند. از این رو حریم خصوصی و امنیت دو دغدغه اصلی IOT خواهند بود.


یکی از معروف‌ترین حملات دستبرد به اطلاعات، حمله DDOS میرای بات نت بود که باعث ایجاد اختلال در خدمات اینترنتی تقریبا تمام بخش‌های سواحل شرقی آمریکا از جمله شبکه‌های توییتر، نتفلیکس و ردیت شد.

در یک حمله‌ی امنیتی دیگر، یک خودروی جیپ به‌صورت برنامه‌ریزی شده هک شد، تا برخی از آسیب‌پذیری‌های موجود در خودروهای متصل به اینترنت اشیا و عواقب ناشی از آن مشخص بشوند.

یکی دیگر از این خطرها متوجه ۵۰ هزار دستگاه تنظیم ضربان قلب سازمان FDA ( سازمان غذا و دارو آمریکا) در سال ۲۰۱۷ بود. هکرها می‌توانستند به دلیل وجود شکاف‌های امنیتی، در عملکرد دستگاه ضربان‌ساز در بدن بیمار اختلال ایجاد کنند.