تاثیر بلاک چین در بخش IOT  به‌منظور غلبه بر تنگناهای متمرکز

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : معرفی ارزهای دیجیتال
تاثیر بلاک چین در بخش IOT  به‌منظور غلبه بر تنگناهای متمرکز

هسته بلاک چین یک دفترکل توزیع‌شده، رمزنگاری شده و ایمن است که امکان مبادله امن اطلاعات را برای ما فراهم می‌کند.

سیستم‌های IOT سنتی وابسته به یک مهندسی متمرکز هستند. اطلاعات از دستگاه به محل ذخیره‌ی ابری فرستاده می‌شوند، جایی که اطلاعات از طریق تجزیه تحلیل پردازش شده و سپس دوباره به دستگاه متصل به IOT باز می‌گردند. مقیاس پذیری این سیستم متمرکز با اتصال میلیاردها دستگاه به شبکه IOT در سال‌های آتی، بسیار محدود خواهد بود و امنیت شبکه به خاطر داشتن میلیاردها نقطه‌ضعف به خطر می‌افتد. همچنین اگر قرار باشد در آینده اشخاص ثالث به‌طور مداوم هر تراکنش کوچک بین دستگاه‌ها را تأیید و بررسی کنند، این سیستم به یک سیستم کند و بسیار پرهزینه تبدیل خواهد شد.


قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک چینی یک توافق برای دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند که در صورت تکمیل شرایط خاص اجرا شده و باعث می‌شوند که آن‌ها به‌صورت امن و مستقل کار کنند. از این‌رو تبادل اطلاعات کم هزینه‌تر، مقیاس‌پذیرتر و مستقل‌تر خواهد بود (نیاز نیست هیچ شخص ثالثی بر مبادلات نظارت داشته باشد). این قرارداد هوشمند می‌تواند از نیت افرادی که می‌خواهند از این اطلاعات به نفع خودشان استفاده کنند نیز جلوگیری کند. در چنین سیستمی اطلاعات در سرتاسر یک شبکه امنیتی رمزنگاری شده غیرمتمرکز منتشر می‌شوند. بدین ترتیب دست بردن در امنیت شبکه کار بسیار دشواری خواهد بود.

در نهایت در یک شبکه متمرکز، احتمال از کار افتادن فقط با یک اشتباه کوچک بسیار زیاد است. در یک شبکه غیرمتمرکز بلاک چینی این ریسک از طریق میلیون‌ها نود که اطلاعات را بر اساس یک سیستم همتا به همتا (P2P) جابجا می‌کنند، کاهش می‌یابد و مابقی شبکه IoT بدون مشکل کار کند.