رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

بیت کوین راه خود را با ارزش ۰ دلار در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد. این قیمت تا سال ۲۰۱۰ ثابت باقی ماند. در این مدت، بیت کوین در مرحله معرفی و توسعه بود و اساسا ارزش دیگری نداشت.

۱۷ می ۲۰۱۰: راه‌اندازی نخستین صرافی بیت کوین

در هفدهم می ۲۰۱۰، نخستین صرافی بیت کوین با وب‌سایتی به آدرس BitcoinMarket.com، فعالیت خود را شروع کرده و اولین جهش در قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال تا ۰.۰۰۳ دلار اتفاق افتاد.

۲۲ می ۲۰۱۰: نخستین پرداخت با بیت کوین

نخستین پرداخت بیت کوین توسط لازلو هانیچ یکی از کاربران انجمن بیت کوین تالک در می ۲۰۱۰ صورت گرفت. او برای خرید دو پیتزا از رستوران جک‌سانویل، ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت که قیمت آنها در حدود ۴۱ دلار بود. در این زمان ارزش بیت کوین برای نخستین بار بر مبنای دلار و برابر با ۰.۰۰۴ دلار قرار گرفت.

۱۱ جولای ۲۰۱۰: معرفی بیت کوین در وب‌سایت slashdot.org

در ۱۱ جولای ۲۰۱۰، خبر انتشار نسخه‌ی ۰.۳ بیت کوین در وب‌سایت خبری و فناوری محبوب slashdot.org قرار گرفته و نظر بسیاری از علاقه‌مندان به فناوری‌های نوین را جلب کرد. پنج روز پس از این ماجرا، ناگهان نرخ معامله‌ی بیت کوین ۱۰ برابر شده و از قیمت ۰.۰۰۸ دلار به ۰.۰۸ دلار رسید. در اواخر سال ۲۰۱۰، ارزش کل بازار بیت کوین به ۱ میلیون دلار رسید.

۱۸ جولای ۲۰۱۰: راه‌اندازی صرافی MtGox

در ۱۸ جولای ۲۰۱۰، جد مک کالب برنامه‌نویسی که به خاطر توسعه‌ی شبکه‌ی همتا‌به‌همتای ای‌دانکی در سال ۲۰۰۰ معروف شده بود، اعلام کرد که صرافی ام‌تی‌گاکس برای خرید‌وفروش بیت کوین به صورت تمام وقت راه‌اندازی شده است.

مک‌کلاب در ۶ مارس ۲۰۱۱ این صرافی را به مارک کارپلس در ژاپن فروخته و این صرافی در عرض سه سال بیشتر مبادلات بیت کوین را به خود اختصاص داد.

۱۵ آگوست ۲۰۱۰: نخستین هاردفورک بیت کوین

در ۱۵ آگوست ۲۰۱۰، فردی ناشناس با سوء استفاده از نحوه‌ی پردازش اعداد در کامپیوتر، یک تراکنش جعلی ایجاد کرده و ۱۸۴,۴۶۷,۴۴۰,۷۳۷.۰۸۵۵۴۰۷۸ (حدود ۱۸۴ میلیارد) واحد بیت کوین ایجاد می‌کند. این تعداد ۹ هزار برابر مقداری بود (۲۱ میلیون) که می‌توانست در آن زمان به صورت قانونی در سیستم وجود داشته باشد. توسعه‌دهندگان بیت کوین و اعضای انجمن به‌سرعت این باگ را تشخیص داده و چند ساعت بعد نسخه‌ی جدیدی از بیت کوین که این مشکل را حل کرده بود را انتشار دادند. یک‌روز بعد زنجیره‌ی معتبر زنجیره‌ی جعلی را مغلوب کرده و عملکرد شبکه به وضعیت عادی بازگشت.
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۰۶$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۳۹$