رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

سال ۲۰۱۱ برای بیت کوین از چندین جهت اهمیت داشت. از آنجایی‌ که بیت کوین منبع باز نوشته شده بود، سایر پروژه‌ها و ارزهای دیجیتال با به‌کارگیری کد آن، متولد شدند.

اولین حباب بیت کوین و تصادم آن نیز در همین سال اتفاق افتاد. بر اساس گزارشی در ماه ژانویه، ۱۰۵,۰۰۰ بلاک استخراج شدند که معادل ۲۵ درصد از کل مقدار کوین‌های اولیه بیت کوین بود. در اواسط ژوئن ۲۰۱۱، بهای بیت کوین به ۳۲ دلار رسید اما هک صرافی بزرگ ام‌تی‌گاکس موجب شد تا این کوین ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و در انتهای سال به قیمت ۲ دلار تنزل کند. چنین افت قیمتی منجر به کاهش علاقه و اشتیاق مردم نسبت به کریپتوکارنسی‌ها در آن سال گردید. در ادامه جزئیات مربوط به رویدادهای این سال را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

۹ فوریه ۲۰۱۱: قیمت بیت کوین به ۱ دلار رسید

دو سال از پیدایش بیت کوین گذشته و این ارز دیجیتال برای نخستین بار در صرافی ام‌تی‌گاکس بر مبنای دلار قیمت‌گذاری می‌شود. انتشار این خبر در رسانه‌های محبوب نقطه‌ی عطفی برای بیت کوین به شمار رفته و موجب افزایش محبوبیت آن گردید.

۲۷ مارس ۲۰۱۱: راه‌اندازی صرافی‌های معامله‌ی بیت کوین با سایر ارزهای فیات

در ۲۷ مارس ۲۰۱۱، نخستین صرافی انگلیسی به‌نام بریت‌کوین برای معامله‌ی بیت کوین با پوند استرلینگ بریتانیا دایر گردید. چند روز بعد در ۳۱ مارس، صرافی بیت کوین برزیل، سرویسی را برای مبادله‌ی بیت کوین با رئال برزیل و دلار آمریکا ارائه کرد. در ۵ آوریل پلتفرم بیت مارکت تسهیلاتی را برای معامله‌ی بیت کوین با یورو و دیگر ارزها ارائه داد. چنین رویدادهایی، خرید‌وفروش بیت کوین را برای صدها میلیون کاربر جدید آسان کرده و بازار به سرعت گسترش پیدا کرد.

۱ ژوئن ۲۰۱۱: انتشار مقاله‌ای درباره‌ی سیلک‌رود (آمازون مواد مخدر)

در یکم ژوئن ۲۰۱۱، مقاله‌ی با عنوان «وب‌سایتی در دارک‌وب که هر گونه دارویی (مواد مخدری) در آن یافت می‌شود» توسط آدرین چن در رسانه‌ی آمریکای گاکر منتشر شده و افراد بسیاری این مقاله را خواندند ناگهان مردم به این حقیقت پی بردند که بیت کوین کاربرد ارزشمندی داشته و کاملا منحصر به فرد است. در این مقاله لینکی به وب‌سایت صرافی ام‌تی ‌گاکس داده شده بود. با گذشت یک هفته پس از انتشار این مقاله، نرخ بیت کوین در مقابل دلار افزایش یافته و به رکورد جدید ۳۱ دلار دست یافت.

۱۹ ژوئن ۲۰۱۱: اولین هک صرافی ام‌تی‌گاکس

هکری با به‌دست آوردن اطلاعات کاربری یکی از حسابداران رسمی‌ ام‌تی ‌گاکس، توانست یک نسخه‌ی قدیمی از پایگاه اطلاعات مربوط به مشتریان شامل آدرس‌های ایمیل و پسوردهای هش شده‌ی آنها را به‌دست آورد. او با در اختیار داشتن سطح دسترسی سرپرست شبکه، شروع به تولید درخواست‌های بی‌شمار برای فروش بیت کوین‌هایی کرد که واقعا وجود نداشتند. این مسئله موجب کاهش مصنوعی قیمت‌ها شده و بیت کوین تا مرز ۰.۰۱ دلار سقوط کرد. صرافی ام‌تی‌گاکس معاملات جعلی را معکوس کرده و برای بازگردانی سیستم و بازیابی امنیت خود به مدت هفت روز معاملات را متوقف کرد. دو صرافی بزرگ دیگر نیز برای بازبینی امنیتشان معاملات خود را به مدت محدودی متوقف ساختند. دیری نگذشت که یک نسخه از پایگاه داده‌ی دزدیده شده فاش شد و از آن برای حمله به حساب‌های کاربران کیف‌پول MyBitcoin که پسورد یکسانی با ام‌تی ‌گاکس داشتند استفاده شد. در این حمله، ۴,۰۱۹ بیت کوین از ۶۰۰ حساب به سرقت رفت.

۱۹ دسامبر ۲۰۱۱: سریال محبوب تلویزیونی «the good wife» یک اپیزود خود را به بیت کوین اختصاص داد

پس از اعلان اولیه‌ی اینکه سریال تلویزیونی «The good wife» قصد دارد یکی از اپیزودهای خود را با عنوان «Bitcoin for dummies» به ترند بیت کوین اختصاص دهد، بسیاری از سرمایه‌گذاران بر سر افزایش قیمت این ارز و رکورد جدید آن شرط‌بندی کردند و نزدیک به ۹.۴۵ میلیون تماشاگر در ۱۵ ژانویه‌ی ۲۰۱۲ به تماشای این سریال نشستند.
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۱: ۰.۳۰$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۱: ۲۹.۶۰$