دارک وب چیست؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
دارک وب چیست؟


دارک وب (Dark Web) یا وب تاریک، زیر مجموعه‌ای از دیپ وب است و متشکل از وب‌سایت‌های است که برای عموم قابل مشاهده‌اند، اما آدرس آی‌پی آن‌ها مخفی و پنهان است. شما به کمک موتورهای جستجوی معمول نخواهید توانست این سایت‌ها را جستجو و پیدا کنید، بلکه با نرم‌افزار خاص، تنظیمات ویژه و یا حتی در برخی موارد تنها با داشتن نشانی وب (URL) مورد نظر، می‌توانید به این وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشید. اما پیدا کردن جزئیات سِروِری که سایت مربوطه روی آن اجرا می‌شود آسان نیست و ردیابی هاست و یا همان میزبان آن دشوار است.

محتوای دارک وب اصولا با کمک ابزارها و شبکه‌های ناشناس قابل دستیابی هستند که برخی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از تور، I2P یا پروژه اینترنتی پنهان که مخفف عبارت Invisible Internet Project است، فری‌نت (Freenet) و ریفل (Riffle).

دارک وب که از آن برای مقاصد غیرقانونی استفاده می‌شود، ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. به نوعی مجموعه سایت‌های غیرقانونی در دیپ وب را می‌توان دارک وب نامید که عاملین کسب و کارهای غیر قانونی برای فرار از دست دولت و در امان ماندن از سازمان‌های نظارتی و قانونی به آن روی می‌آورند.

امکاناتی مانند دسترسی عموم بودن و ناشناس ماندن، دارک وب را به بهشتی برای ارتکاب فعالیت‌های غیرقانونی و برپایی بازارهای سیاه تبدیل کرده است.

جستجوها و فعالیت‌هایی که در محیط وب تاریک انجام می‌شود، عمدتا به خرید و فروش مواد مخدر، کالاهای غیر مجاز، داروهای قاچاق، اسلحه‌، اعضای بدن انسان، اجیر کردن قاتل، تهیه مدارک جعلی، شرط‌بندی، پول‌شویی، کلاه‌برداری، فعالیت‌های مالی غیرمجاز و موارد مشابه آن مربوط می‌شود.

با توجه به اطلاعات به دست آمده تاکنون، مقایسه‌ای بین سه دسته وب سطحی، وب عمیق و وب تاریک انجام شده که نتیجه آن در جدول زیر قابل مشاهده است.
مقایسه وب سطحی، وب عمیق و وب تاریک