عبارت عبور یادآور یا عبارت یادآور دو مرحله‌ای

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
عبارت عبور یادآور یا عبارت یادآور دو مرحله‌ای

عبارت‌های یادآور نیز مانند تمام پشتیبان‌ها می‌تواند مقدار زیادی بیت کوین ذخیره کند. از آنجایی که ارزش کیف پول شما ممکن است بسیار زیاد باشد، در بسیاری از کیف پول‌ها می‌توانید برای عبارت یادآور خود رمز عبور قرار دهید. این کار به معنای امنیت بیشتر کلیدهاست.

همچنین تماشا کنید: کلمات عبور شما چگونه در شبکه امن باقی می ماند؟

از این رمز می‌توان برای ایجاد یک عبارت یادآور دو مرحله‌ای استفاده کرد که در آن «یک چیزی که دارید» و «یک چیزی که می‌دانید» هر دو برای باز کردن بیت کوین ضروری می‌باشند.

شیوه ایجاد عبارت عبور دو مرحله‌ای به این صورت است که کیف پول ابتدا یک عبارت یادآور می‌سازد و از کاربر درخواست رمز عبور می‌کند. و سپس هم عبارت یادآور و هم واژه اضافی هر دو برای بازیابی کیف پول موردنیاز می‌باشند. کیف پول الکتروم و سایر کیف پول‌ها این عبارت عبور را «افزونه سید» (seed extension)، «افزونه یادآور» (mnemonic extension) یا «واژه ۲۵ ام ۱۳/ام» می‌نامند.

استاندارد BIP39 روشی برای عبارت عبور محافظ یک سید یادآور ارائه می‌دهد. در استاندارد الکتروم نیز از طرح مشابهی استفاده می‌شود. اگر یک عبارت عبور موجود نباشد، از یک رشته خالی (empty string) “” به‌جای آن استفاده می‌کنیم.

الکتروم از سید استفاده می‌کند، سید یک عبارت تصادفی است که در ساخت کلید خصوصی شما به‌کار می‌رود. مثل:

slim sugar lizard predict state cute awkward asset inform blood civil sugar

می‌توان به‌طور کامل کیف پول را http://arzdigital.com/security از روی سید آن بازیابی کرد. برای این منظور، کافی است گزینه «restore wallet» (برگرداندن کیف پول) را در شروع اپلیکیشن کیف پول انتخاب کنید.

بازیابی رمز عبور امکان‌پذیر نیست. اما می‌توانید کیف پول خود را با استفاده از عبارت سید (seed phrase) برگردانید و سپس رمز عبور انتخاب کنید. اگر هم رمز عبور و هم عبارت سید خود را فراموش کنید راهی برای برگرداندن پول خود ندارید. به همین دلیل است که الکتروم از شما می‌خواهد تا عبارت سید خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید.

برای برگرداندن کیف پول با استفاده از عبارت سید کافی است یک کیف پول جدید بسازید، «نوع» را انتخاب کنید، سپس گزینه «I already have a seed» (از قبل سید دارم) را انتخاب کنید و عملیات را با وارد کردن عبارت سید خود ادامه دهید. به همین سادگی!