ذخیره‌سازی سرد چیست؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
ذخیره‌سازی سرد چیست؟


ذخیره‌سازی سرد یعنی ذخیره ارزهای دیجیتال (کلیدهای خصوصی) به‌صورت آفلاین. هنگامی که حجم زیادی از ارزهای دیجیتال در اختیار دارید، بهترین گزینه برای شما ذخیره‌سازی‌ سرد است.

فضای‌های ذخیره‌سازی سرد یا همان کیف پول‌های سرد (Cold Wallets) که از آنها با عنوان کیف پول‌های «سخت‌افزاری» و یا کیف پول‌های «کاغذی» نیز یاد می‌شود، بهترین مکان برای نگهداری امن سرمایه‌های شما هستند. این امنیت از آن جهت تامین می‌شود که دارایی‌ها به‌صورت آفلاین ذخیره می‌شوند و فضای قرارگیری کلید خصوصی به‌صورت فیزیکی در اختیار کاربر قرار دارند. فضای‌های ذخیره‌سازی سرد به‌نوعی در مقابل هک شدن، حملات فیشینگ و دیگر انواع آسیب مقاومند و در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت، بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

بگذارید با مثالی استفاده از فضای‌های ذخیره‌سازی سرد را برای شما تشریح کنیم. یک صرافی بیت کوین با قابلیت برداشت آنی سرمایه‌هایی در حدود صد سکه را در نظر بگیرید. این صرافی به‌منظور کاهش خطرات مرتبط با سرقت ارزهایی که بر روی صرافی نگهداری می‌شوند از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، این صرافی بخش عمده‌ای از سرمایه‌های موجود خود را در فضای‌های ذخیره‌سازی سخت افزاری نگهداری می‌کند و تنها بخشی از بیت کوین‌ها (یا ارزهای دیجیتال دیگر) را بر روی سرویس‌هایش نگه می‌دارد که کفاف برداشت‌های کاربران در کوتاه مدت را بدهد.