توافق بر سر مجموعه‌ای از ایده‌ها

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
توافق بر سر مجموعه‌ای از ایده‌ها

 


هدف شبکه بیت کوین دستیابی به اجماع است، توافقی عمومی در رابطه با سیستم. نوآوری بزرگ بیت کوین کم کردن هزینه‌ها برای رسیدن به اجماع جهانی بدون تکیه بر یک قدرت مرکزی بود.

برای درک بهتر بیت کوین، می‌توان آن را مانند یک بازی که هر کسی می‌تواند به آن بپیوندند، در نظر گرفت. مانند همه بازی‌ها، فقط در صورتی که یک بازی دارای قوانین مشخص و ایده‌های مرتبط و بهم پیوسته‌ باشد، می‌توان آن را بازی کرد. در غیر این‌صورت نه تنها نمی‌توان آن را یک بازی نامید، بلکه آشوب و هرج و مرجی بیش نیست.

جردن پترسون (Jordan Peterson) در کتاب نقشه‌های معنا درباره قوانین بازی می‌نویسد:

پیش از آن‌که بتوان یک بازی را انجام داد باید قوانین آن تنظیم شوند. پیش از آن‌که بتوان بازی را تغییر داد قوانین باید مشخص و اعلام شوند. همه کسانی که قوانین را می‌دانند و آن را پذیرفتند، بدون این‌که بر سر قوانین بازی بجنگند، می‌توانند به انجام بازی بپردازند. این امر باعث ایجاد صلح، ثبات و رونق یک بازی خوب می‌شود. با این حال، «خوب» دشمنِ «بهتر» است، چرا که ممکن است همیشه یک بازی گیراتر و جذاب‌تر وجود داشته باشد.

قوانین اجماع بیت کوین دقیقا همین است: مجموعه‌ای از ایده‌هایی که به صورت کد در قوانین اعتبارسنجی قرار دارند که توسط نودهای شبکه اعمال و اجرایی می‌شوند.

تغییر ایده‌های اصلی بیت کوین به منزله تغییر بیت کوین است. ماهیت غیرمتمرکز شبکه، تغییر آن‌ها را بسیار دشوار کرده است. هیچ قدرت و مرجع مرکز‌ی‌ای برای دیکته کردن این تغییرات وجود ندارد و پذیرش جمعی، امکان ایجاد مجموعه جدیدی از ایده‌ها را عملا غیرممکن می‌سازد.

هر کسی که قوانین را تغییر دهد، حتی با این فکر و نیت که چنین تغییری در راستای بهتر شدن است، با کسانی که به او می‌پیوندند، بازی دیگری را آغاز خواهد کرد و از بیت کوین جدا (فورک) خواهد شد.

همان‌طور که خالق ناشناس بیت کوین اظهار داشت:

ماهیت بیت کوین به گونه‌ایست که به محض انتشار اولین نسخه، طرح اصلی آن تا آخر عمرش بر روی سنگی تراشیده و حک شده است.

بدون شک، ساتوشی هنگام خلق بیت کوین ایده‌های خاصی در ذهن داشت. بسیاری از این ایده‌ها در نوشته‌های او و حتی در اولین بلاک بیت کوین (جنسیس بلاک) بیان شده‌اند و قابل درک هستند. مهم‌تر از همه، ایده‌های اصلی او در قوانین اجماع بیت کوین تدوین و کدگذاری شده است.

  • عرضه محدود است.
  • هیچ نقطه شکستی وجود ندارد.
  • امکان مصادره و یا سانسور وجود ندارد.
  • همه چیز می‌تواند توسط هر کسی و در هر زمانی اعتبارسنجی شود.

این مجموعه از ایده‌ها در قوانین شبکه تعبیه شده‌اند و شما برای این‌که در شبکه مشارکت داشته باشید آن‌ها را پذیرفته‌اید. در اصل، شبکه‌ای مانند بیت کوین یک قرارداد اجتماعی را در نرم‌افزار خود رمزگذاری می‌کند: ایده‌هایی که توسط همه در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند.