شاخص مکدی در حال تغییر وضعیت؟

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
شاخص مکدی در حال تغییر وضعیت؟
عبور خط مکدی از سیگنال می‌توانست به رشد قیمت کوتاه مدت بیت کوین منجر شود

هفته گذشته به نظر می‌رسید که در تایم فریم روزانه‌یِ شاخص مکدی، خط مکدی (MACD line) با تغییر جهت و عبور از خط سیگنال (Signal line) وضعیت را در کوتاه‌مدت به حالت صعودی تغییر دهد.

اما این اتفاق رخ نداد. در عوض هر دو خط از یکدیگر فاصله گرفتند. این فاصله در نهایت می‌تواند به موازی شدن آنها طی یک روند نزولی منجر شود. باید با دقت وقوع یا عدم وقوع این اتفاق را زیر نظر گرفت؛ زمانی که خط آبی، خط قرمز را قطع کند، نگه‌دارندگان بیت کوین می‌توانند نفس راحتی بکشند، اما در حال حاضر همه چیز عادی است و خبری از عبور خط‌ها از روی یکدیگر نیست.

مکدی در تایم‌فریم هفتگی وضعیت نزولی را نشان می‌دهد

شاخص مکدی در تایم فریم روزانه، چیز دیگری نشان می‌دهد. خالی از لطف نیست که به گذشته برگردیم. این شاخص در تایم فریم هفتگی در سال ۲۰۱۷ نه تنها نوید بازار صعودی سال ۲۰۱۷ را داد (زمانی که قیمت بیت کوین کمی از ۱,۱۰۰ دلار بالاتر بود)، بلکه ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ (۲ بهمن ۱۳۹۵) نیز با ایجاد یک تقاطع نزولی، خبر از آغاز یک بازار نزولی داد. در حال حاضر شرایط مشابه ژانویه ۲۰۱۸ است، با این تفاوت که شیب نمودار کمتر است و نشانه‌ای از تغییر این رویه نیز دیده نمی‌شود.

شاخص RSI بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی

در تایم فریم هفتگی، شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز نشانه‌ای از تغییر روند ندارد. در حال حاضر این شاخص حدود عدد ۴۰ را نشان می‌دهد که بدون شک رقمی خنثی است. این رقم یکبار دیگر در آوریل (اردیبهشت) سال جاری به این حدود رسید که قیمت بیت کوین در آن به حالت صعودی تغییر وضعیت داده بود. پس از دو ماه شاخص RSI به قله خود رسید و پس از آن گرفتار سقوط شد که ناشی از اشباع خرید بود.

در عین حال که رخ دادن تغییر روند در وضعیت فعلی کاملا محتمل است، با توجه به حرکات گذشته قیمت این اتفاق دور از ذهن است؛ چرا که آخرین باری که بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی پس از ریزش از منطقه اشباع خرید جهش کرده بود، بالاتر از خط میانی (عدد ۵۰ در RSI) و در حدود ۵۸.۲۱ بود. در حال حاضر تعیین اینکه بازار نزولی است یا نه بسیار زود است، اما مشخص است که چرا بیشتر تحلیل‌گران طرف نزولی بودن بازار را می‌گیرند.