مرگ ICOها

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
مرگ ICOها

فردی به نام پیتر بلاک را فرض کنید که یک مؤسس جوان باهدف جمع‌آوری سرمایه جمعی است. تصور کنید پیتر قصد ندارد این کار را باعرضه سهام یا تضمین قانونی برای بازپرداخت سرمایه انجام دهد، بلکه این کار را باعرضه تکه‌های کاغذی بدون پشتوانه قانونی پیش می‌برد. حال تصور کنید پیتر در حال جمع‌آوری سرمایه با این تکه کاغذهای بی‌ارزش است. حال موردی را در نظر بگیرید که پیتر در آن فردی ناشناس است و نیازی به افشای هویت خود جهت پذیرش سرمایه دیگران ندارد. این چیزی است که در برخی ICOها در جریان است. حال طرح پانزی را نیز به این مفروضات اضافه کنید. ارز دیجیتال OneCoin یکی از آن کوین‌هایی است که از این طرح استفاده می‌کند. بیت کانکت، طرحی که سود سالانه ۱۴۹ درصد را به گفته خویش با «ربات‌های معامله‌گر» اصطلاحاً تضمین می‌کند نیز یکی دیگر از طرح‌های معروف پانزی در این روزهاست.

این بخشی از مقاله‌ای بود که من در سپتامبر سال ۲۰۱۷ منتشر کردم. مقاله‌ای که در آن درباره اینکه چرا بسیاری از توکن‌ها ایرادات اساسی دارند و اینکه چگونه ICO ها سبب افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در آن دوران شدند مطالبی را پوشش دادم.

درنهایت پس از گذشت مدتی، اقتصاد این بازار که به تبلیغات و بزرگنمایی دچار شده بود، فروریخت. قیمت توکن‌های بسیاری از ICO ها از آن دوران تاکنون بیش از ۸۰ الی ۹۰ درصد سقوط کرده‌اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیز در غیرقانونی نشان دادن ICO ها مؤثر بود و پیامش مبنی بر اینکه توکن ICO ها در بسیاری از موارد به‌عنوان اوراق بهادار ثبت نشده، به ریزش آن کمک کرد.

بیش از نیمی از ICO ها در ۴ ماهه تشکیل خود پس از پیش‌فروش توکن‌هایشان از بین می‌روند. برای روشن شدن بیشتر می‌توانید با مراجعه به سایت Deadcoins.com با بسیاری از این ICO های مرده آشنا شوید.

آمار و ارقام در این حوزه به این شکل است که ۸۰ درصد ICO ها با اهداف کلاه‌برداری تشکیل می‌شوند. ۱۰ درصد دیگر اطلاعات ناقصی دارند و کمی پس از جمع‌آوری سرمایه فرومی‌پاشند. اغلب ۱۰ درصد دیگر نیز به‌احتمال زیاد نهایتاً ا شکست مواجه می‌شوند.

اغلب سرمایه‌گذاران ICO ها افراد کله‌شق و بی‌اطلاعی هستند که حتی زحمت خواندن وایت‌پیپر این پروژه‌ها را هم به خود نمی‌دهند. آن‌ها از این موضوع خبر ندارند که توکن‌های در دستشان، هیچ حقی برای آن‌ها به وجود نمی‌آورد. آن‌ها به خیال خود در یک پروژه‌ی موفقی که آینده درخشانی دارد، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اینجا نمونه خوبی از یک ICO کلاه‌برداری که توسط یک پروفایل تقلبی لینکدین تبلیغ و ترویج‌شده آمده است:

یا حتی مثالی بهتر! برادر فروشنده بزرگ مواد مخدر، پابلو اسکوبار نیز در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال خود به نام دایِت بیت کوین (Diet Bitcoin) است. چیزی که همین حالا در حال اتفاق افتادن است. منتظر باشید تا در چند صرافی نام آن را ببینید و سپس ارزش آن به سمت صفر میل کند. هنوز قانع نشده‌اید؟

مثالی دیگر از این دست Viola.ai است که اطلاعات تمام ملاقات‌های عاشقانه شما را در بلاک چینش ذخیره می‌کند. البته که شما به ذخیره این اطلاعات در یک بلاک چین احتیاج دارید!

این پروژه در کشور چین هم‌اکنون در حال اتفاق افتادن است!