زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین

سی پلاس پلاس (++C)


این زبان نخستین بار در سال ۱۹۸۵ توسط بیارنه استراستروپ به عنوان افزونه‌ی زبان برنامه‌نویسی C به وجود آمد. ایده‌ی استراستروپ این بود که انعطاف‌پذیری (flexibility)، امنیت (security) و کارایی (efficiency) زبان C را حفظ کرده اما به شیءگرایی آن بیفزاید. از همین رو زبان برنامه‌نویسی C به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی ساخت یافته و ++C یک زبان شیءگرا تلقی می‌شود.

++C زبان برنامه‌نویسی قدرتمند، قدیمی و چندمنظوره‌ای است که استفاده از آن برای برنامه‌نویسی هسته‌ی بلاک چین بسیار متداول است. با این وجود به توسعه‌دهندگان تازه‌ وارد هشدار داده می‌شود که یادگیری این زبان نسبت به همتایانش به علت وابستگی زیاد به نوع متغیر و دستورات قدیمی‌اش سخت است. با این وجود اگر سختی این راه را تحمل کرده و این زبان را به خوبی یاد بگیرید، درک عمیقی به شما خواهد داد که هیچ زبان دیگری قادر به ایجاد آن نیست.

در هر صورت دنیای بلاک چین به زبان ++C وابسته بوده و خبر خوش آنکه منابع بسیاری برای یادگیری این زبان در اختیار شما قرار دارد که تعدادی از آنها را در ادامه آورده‌ایم.

  • بیت کوین کور (Bitcoin Core)
  • ریپل (Ripple)
  • آموزش ++C

 جاوا اسکریپت (Javascript)


جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی با وابستگی کم به نوع برای وب بوده و تمامی مرورگرها از آن پشتیبانی می‌کنند.

جاوا اسکریپت اولین زبانی بود که برای بهبود صفحات ایستای HTML، CSS و ایجاد واسط‌های کاربری تکامل‌ یافته به وجود آمد. تعدادی از این واسط‌های کاربری شامل انیمیشن‌ها، منوهای کاربران، کادرهای گفتگو و نقشه‌های تعاملی هستند.

جاوا اسکریپت رفتارهای صفحات وب در مرورگرهای مدرن را پیشرفته‌تر ساخته است. تصور نمی‌شد روزی جاوا اسکریپت لایه‌ی نمایش (presentation layer) وب را ترک کند اما این اتفاق با روی کار آمدن Node JS که آن را به سمت سرور برد و فریم‌ورک‌ انگولار (Angular) و یا سکوی کاربردی تحت وب، کتابخانه‌ی متن‌باز ری اکت (React) و چارچوب متن‌باز ویو (Vue)، این اتفاق افتاده و پشته‌ی HTML/CSS سمت کاربر از نو نوشته شد و جاوا اسکریپت فول استک (هم سمت سرور و هم سمت کاربر) قدرتمندتر از قبل روی کار آمد.

جاوا اسکریپت برای تازه ‌واردان زبانی نسبتا آسان بوده و در حال تکامل است و همچنین در تمامی بخش‌های وب مدرن خود را ثابت کرده است.

پروژه‌ی مبتنی بر بلاک چین لیسک (Lisk)، پروژه‌ی بلاک چینی است که جلودار استفاده از جاوا اسکریپت است. صفحه‌ی فرود (landing page) آنها اعتقادشان در خصوص اینکه می‌توان با جاوا اسکریپت اکوسیستم کاملی یک بلاک چین را پیا‌ده‌سازی کرد را بازگو می‌کند. لیسک به توسعه‌دهندگان امکان ساخت و استقرار برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین با زبان جاوا اسکریپت را می‌دهد.

جاوا (Java)


جاوا زبان دیگری است که دانشمندان کامپیوتر و برنامه‌نویسان برای توسعه‌ی مهارت‌های برنامه‌نویسی‌شان از آن استفاده می‌کنند. جاوا شاه‌کلید صفحات وب HTML/Css است که وب جهان گستر را شکل می‌دهند. شاید همین مساله آن را به یک گزینه‌ی هوشمندانه برای سازگاری با وب‌سایت‌های سنتی و فناوری وب ۳ بلاک چین تبدیل کرده است.

زبان جاوا برای ساخت بلاک چین‌هایی که بر خاصیت محرمانگی تمرکز دارند، مناسب است. غیرقابل تغییر (immutability) بودن فاکتور مهمی برای جلوگیری از هک و تقلب است.

پایتون (Python)


پایتون زبان نسبتا مدرنی است که تازه‌واردان به آن بسیار علاقه دارند. این زبان توسط خیدو فان روسوم (Guido van Rossum) با هدف سادگی و خوانایی دستورات به وجود آمد. پایتون از زمان انتشارش به عنوان یک زبان ساده و در عین‌حال قدرتمند و همراه با یک جامعه‌ی پشتیبانی گسترده شناخته شده است. این منجر به یکپارچه شدن پایتون با تقریبا همه‌ی پلتفرم‌ها از کتابخانه‌های واسط کاربری تحت وب نظیر فلسک (Flask) گرفته تا بسته‌ی نرم‌افزاری (NumPy) در یادگیری ماشین گردید.

با اینکه نمی‌توان با زبان پایتون به تنهایی یک بلاک چین جدید نوشته و یا به قابلیت‌های یک بلاک چین موجود افزود، برنامه‌ی غیرمتمرکز نوشت و یا یک ICO برگزار کرد. اما حذف این زبان از چنین لیستی اشتباه است چراکه در تقریبا تمامی بلاک چین‌ها، یک یا چند ابزار عمومی با پایتون و یا برای این زبان وجود دارد.

گو (Go)


زبان Go که فرم اختصاری واژه‌ی Golang است، یک زبان برنامه‌نویسی عمومی نسبتا جدید است که در سال ۲۰۰۷ در گوگل توسعه یافته و برای کاربرد عموم در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد. زبان Go ، یک زبان قوی و چندمنظوره است که با هدف ترکیب سادگی و کاربر پسند بودن زبان‌های مدرنی مانند پایتون و جاوا اسکریپت، و کارایی و امنیت زبان‌های قدیمی‌تری نظیر C توسعه یافت.

زبان Go یک زبان مفسری است و این بدین معنی است که می‌تواند به صورت مستقیم با سیستم‌ عامل کار کند. این ویژگی انعطاف‌پذیری بالایی را به هنگام استفاده از این زبان در بخش‌های مختلف توسعه‌ی یک پروژه‌ی مبتنی بر بلاک چین می‌دهد. اگر قصد تغییر یک بلاک چین موجود را داشته باشید، اتریوم SDK پروتکلی دارد که به زبان Go نوشته شده است. اگر قصد نوشتن یک قرارداد هوشمند را نیز داشته باشید، بنیاد لینوکس پروژه‌ی هایپرلجر فابریک را با زبان Go توسعه داده است.

سالیدیتی (Solidity)


سالیدیتی یک زبان با دامنه خاص مشابه جاوا اسکریپت است که توسط تیم اتریوم برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در پلتفرم اتریوم ایجاد شده است. سالیدیتی تا به امروز سازگارترین و محبوب‌ترین زبان دامنه خاص (DSL) است که از سوی جامعه‌ی اتریوم و صنعت بلاک چین مورد پذیرش قرار گرفته است.

هر فردی که قصد ساختن یک برا‌ی غیرمتمرکز (Dapp) و یا برگزاری یک ICO را داشته باشد، زبان سالیدیتی یکی از مستقیم‌ترین و بهترین راه‌هایی است که می‌تواند از آن استفاده کند. از آنجایی که سالیدیتی پیش از هاردفورک اتریوم توسعه یافته، اتریوم و اتریوم کلاسیک هر دو از آن پشتیبانی می‌کنند. تیم کاردانو نیز به تازگی پشتیبانی خود از سالیدیتی را اعلام کرده است.

سالیدیتی به مرور به زبان دامنه خاص برنامه‌نویسی که توسط بسیاری از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌شود تبدیل خواهد شد. این زبان با اولویت دادن به توسعه‌دهنده طراحی شده و دستورات آن شباهت زیادی به جاوا اسکریپت دارد.

سیمپیلیسیتی (Simplicity)


سیمپیلیسیتی یک زبان بسیار جدید برای برنامه‌نویسی بلاک چین است که توسط راسل اوکونر (Russell O’Connor) به وجود آمده و در نوامبر ۲۰۱۷ به بهره‌برداری رسید. این زبان نسبتا سطح بالا بوده و با هدف کاهش پیچیدگی‌های اسکریپت بیت کوین به وجود آمده است. این زبان به عنوان یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین است که برای نوشتن قراردادهای هوشمند توسط توسعه‌دهندگان مبتدی و پیشرفته کاربرد دارد. سیمپیلیسیتی بهره‌وری توسعه‌دهندگان را افزایش داده و سرعت توسعه را نیز بسیار بالا می‌برد.