نوسانات بیشتر در امور مالی توزیع‌شده نسبت به پول معمولی

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
نوسانات بیشتر در امور مالی توزیع‌شده نسبت به پول معمولی


پول‌های فیات نظیر دلار، ذاتاً در معرض نوسان ارزش و تورم قرار دارند. درحالی‌که بانک‌ها نقدینگی را بالا می‌برند و پول بیشتری را وارد نظام اقتصادی می‌کنند، قیمت تمام کالاها افزایش می‌یابد و تورم بیشتر می‌شود. در گذشته، پول‌های رایج، «ارزش ذاتی» خود را از طلا و نقره می‌گرفتند.

اما امروزه پشتوانه پول رایج دیگر طلا و نقره نیست. ما به تصمیم بانک‌ها و مقامات تنظیم‌کننده اعتماد می‌کنیم تا سیاست‌های مالی درست را برای ما تعیین کنند و زمانی که یک بانک مدام برای جبران توازن سیستم مالی نقدینگی را افزایش دهد، سقوط کرده و کل اقتصاد را از وضعیت تعادل خارج می‌کند.

اما در یک سیستم غیرمتمرکز، تورم نمی‌تواند به این شیوه اتفاق بیافتد. در چنین سیستمی تمام افراد جامعه می‌توانند پول منحصربه‌فرد خود را تولید کنند. وقتی شما یک روز صبح به کافی‌شاپ مورد علاقه‌تان می‌روید و با ارزهای دیجیتال قهوه می‌خرید، واقعاً هزینه سفارش خود را با «پول» پرداخت می‌کنید؛ شما در واقع برای پرداخت از اعتبار حساب خود، در قالب توکن و یا سکه دیجیتال استفاده کرده‌اید.

و این سکه‌ها دارای ارزش ذاتی هستند، زیرا برای تولید آن‌ها زحمت و قدرت محاسباتی زیادی صرف می‌شود. در مقابل، تولید پول‌های فیات، مانند دلار، در مقایسه با ارزهای دیجیتال، بسیار آسان است. در چنین سیستمی، بانک‌های بزرگ به‌سادگی از اختیار خود برای ایجاد نقدینگی استفاده می‌کنند و احتمال وقوع نوسان در بازار بیشتر می‌شود.