انباشت به جریان و قیمت

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
انباشت به جریان و قیمت

در این مقاله فرض بر آن است که کمیابی اندازه‌گیری شده با انباشت به جریان (SF)، به ‌طور مستقیم روی قیمت تأثیر می‌گذارد. با نگاهی به جدول بالا می‌توان دریافت که ارزش بازار، هنگامی که SF بیشتر است، بالاتر است. قدم بعدی، جمع‌آوری داده و ایجاد یک مدل آماری است.

جمع‌آوری داده

SF ماهیانه‌ی بیت کوین و قیمت آن را از ماه دسامبر ۲۰۰۹ تا فوریه‌ی ۲۰۱۹ محاسبه کردیم و در مجموع، ۱۱ نقطه به دست آمد. تعداد بلاک‌های ماهیانه‌ی بیت کوین را می‌توان به طور مستقیم از بلاک چین بیت کوین با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون، آر پی سی (RPC) و بیت کویند (bitcoind) به دست آورد.

تعداد واقعی بلاک‌ها تا حدی با تعداد به دست آمده از لحاظ تئوری متفاوت است زیرا بلاک‌ها دقیقا هر ۱۰ دقیقه یک بار ساخته نمی‌شوند. برای مثال، در سال ۲۰۰۹، تعداد بلاک‌ها به طور قابل‌توجهی کمتر بود. با داشتن تعداد بلاک‌های هر ماه و پاداش بلاک، می‌توان انباشت و جریان را محاسبه کرد.

به دلیل آن که نمی‌دانیم چه تعداد کوین‌ را از قلم انداخته‌ایم، یک میلیون کوین اول (بیت کوین‌های ۷ ماه اول) را در محاسبه‌ی انباشت به جریان نادیده گرفتیم.

اطلاعات مربوط به قیمت بیت کوین در منابع مختلفی در دسترس است اما همگی مربوط به ماه جولای ۲۰۰۹ به بعد هستند. اولین قیمت‌های بیت کوین را اضافه و درون‌یابی کردیم. در ماه اکتبر ۲۰۰۹، ۱۳۰۹ بیت کوین، معادل یک دلار و به نقل از سایت بیت کوین مارکت، در ماه مارس ۲۰۱۰، معادل ۰.۰۰۳ دلار بوده است. همچنین در ماه می ۲۰۱۰، دو پیتزا به قیمت ۴۱ دلار، معادل ۱۰ هزار بیت کوین بود.

داده‌های مربوط به طلا و نقره را از قبل در اختیار داریم. SF و ارزش بازار طلا به ترتیب ۶۲ و ۸.۵ تریلیون دلار است. SF و ارزش بازار نقره به ترتیب ۲۲ و ۳۰۸ میلیارد دلار است. از این دو مورد به عنوان معیار مقایسه استفاده خواهیم کرد.

مدل‌‌سازی

اولین نمودار پراکندگی SF و ارزش بازار نشان می‌دهد که بهتر است از مقادیر لگاریتمی و یا محوری استفاده کنیم زیرا مرتبه بزرگی آن تا ۸ بوده و می‌توان محدوده‌ی قیمت ۱۰ هزار دلار تا ۱۰۰ میلیارد دلار را با آن نشان داد.

استفاده از این مقادیر، علاوه بر آن، رابطه‌ی خطی خوبی از (Ln (SF و (ارزش بازار) Ln به تصویر می‌کشد. توجه داشته باشید که از لگاریتم طبیعی (Ln در مبنای عدد نپر) استفاده شده و نه الگوریتم رایج در مبنای ۱۰. البته در اینجا نتایج یکسانی خواهند داشت.
نمودار انباشت به جریان (SF)، ارزش بازار بیت کوین، طلا و نقره و تعداد ماه‌های باقی مانده تا هالوینگ

رگرسیون خطی که میان داده‌ها دیده می‌شود نشان‌دهنده‌ی ارتباط آماری معنادار SF و ارزش بازار است. مقدار R2 (ضریب تشخیص) در این نمودار برابر ۹۵ درصد و p-value و F (معناداری آماری) آن برابر با ۲.۳E-17 و یا ۰.۰۲۳ کیلو است.

احتمال آن که رابطه‌ی SF و ارزش بازار بر اساس شانس باشد، نزدیک به صفر است. البته عوامل دیگری روی قیمت، قانون‌گذاری، هک و اخبار دیگر تأثیر می‌گذارند و به همین علت مقدار R2 به ۱۰۰ درصد نرسیده و تمام نقاط روی خط مشکی قرار نگرفته‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد که محرک اصلی روند، کمیابی باشد.

جالب است که SF طلا و نقره که بازارهای کاملاً متفاوتی دارند، با SF مدل بیت کوین مطابقت دارد. این موضوع ضریب اطمینان این مدل را بالاتر می‌برد. توجه داشته باشید که در نقطه‌ی اوج بازار صعودی در دسامبر ۲۰۱۷، مقدار SF بیت کوین ۲۲ و ارزش بازار آن نیز ۲۳۰ میلیارد دلار و بسیار نزدیک به نقره بوده است.

از آن جا که هالوینگ تا این حد روی SF تأثیر دارد، تعداد ماه‌های باقی مانده تا هالوینگ بعدی را با یک طیف رنگی در نمودار نشان دادیم. آبی پر رنگ ماهی است که در آن هالوینگ اتفاق می‌افتد و رنگ قرمز نیز بلافاصله بعد از هالوینگ را نشان می‌دهد. هالوینگ بعدی در ماه می ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. مقدار کنونی انباشت به جریان بیت کوین ۲۵ بوده و به ۵۰ خواهد رسید که به طلا بسیار نزدیک خواهد شد (SF=62).

ارزش بازار بیت کوین پس از هالوینگ ماه می ۲۰۲۰، ۱ تریلیون دلار پیش‌بینی‌ شده و بدین معناست که قیمت بیت کوین به ۵۵ هزار دلار خواهد رسید. این میزان، بسیار چشمگیر است. زمان همه چیز را روشن خواهد کرد و احتمالاً یک و یا دو سال پس از هاوینگ، سال ۲۰۲۰ و یا ۲۰۲۱ این موضوع را متوجه خواهیم شد و شاهد تحقق این فرضیه و مدل خواهیم بود.

همه می‌پرسند پولی که ارزش بازار بیت کوین را به ۱ تریلیون دلار رسانده از کجا می‌آید؟ جواب من این خواهد بود: از نقره، طلا، کشورهای با نرخ بهره‌ی منفی (اروپا، ژاپن و به زودی آمریکا)، کشورهایی مانند ونزوئلا، چین، ترکیه و غیره، میلیاردها و میلیونرهای مخالف تسهیل کمی (QE) و سرمایه‌گذاران نهادی که در پی کشف دارایی با بهترین عملکرد در ۱۰ سال گذشته هستند.

علاوه بر آن، می‌توان قیمت بیت کوین را به طور مستقیم با SF مدل‌سازی کرد. فرمول این روش مسلما پارامترهای متفاوتی دارد اما نتایج یکسانی را در پی خواهد داشت؛ یعنی R2 برابر ۹۵ درصد خواهد بود و قیمت بیت کوین پس از هالوینگ ماه می ۲۰۲۰، ۵۵ هزار دلار و انباشت به جریان نیز ۵۰ پیش‌بینی خواهد شد.

در اینجا، مدل بیت کوین را بر اساس SF (رنگ مشکی)، قیمت واقعی آن در زمان‌های مختلف و نیز تعداد بلاک‌ها در ماه (طیف رنگی) ترسیم کردیم.
قیمت بیت کوین در زمان‌های مختلف و تعداد بلاک‌ها در هر ماه

به میزان انطباق خط مشکی با نقاط ایجادشده، خصوصاً قیمت بیت کوین بلافاصله پس از هالوینگ نوامبر ۲۰۱۲، دقت کنید. پس از هالوینگ جولای ۲۰۱۶ انطباق کمتری دیده می‌شود که احتمالاً به دلیل رقابت اتریوم و هک دائو (DAO) بوده است. همچنین در سال آغازین ۲۰۰۹، پایان سال ۲۰۱۱، اواسط ۲۰۱۵ و آخر ۲۰۱۸ تعداد بلاک‌ها در ماه کمتر است (رنگ آبی). با معرفی دستگاه‌های استخراج مجهز به پردازشگر گرافیکی در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و همچنین دستگاه‌های استخراج ای سیک در سال ۲۰۱۳، تعداد بلاک‌ها در ماه افزایش پیدا کرد (رنگ قرمز).