تلگرام و پروژه‌ TON

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
تلگرام و پروژه‌ TON

تلگرام توسط پاول دوروف (Paul Durov)، یک کارآفرین روسی و برادرش نیکولای که یکی از محققین برجسته کامپیوتر است توسعه یافت.

این دو برادر پیش از این VK.com را خلق کرده بودند، که به یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی در اروپای شرقی تبدیل شد. در نهایت، آن‌ها از کشور خود خارج شدند تا شهروند سنت کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis)، جزیره‌ای در دریای کارائیب شوند.

تُن (TON)، یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های اولیه سکه (ICO) را، به صورت خصوصی برگزار کرد. در سال ۲۰۱۸، تلگرام سرمایه‌ای بالغ بر حدود ۱.۷ میلیارد دلار را در دو نوبت فروش خصوصی توکن جمع‌آوری کرد.

پس از ایاس با رکورد ۴ میلیارد دلار، این ICO در رده دوم قرار دارد. هر چند که عرضه اولیه TON به دلیل مشکلات نظارتی و قانون‌گذاری به صورت عمومی انجام نشد.


با توجه به شایعات رسانه‌های روسی، ممکن است رومن آبراموویچ (Roman Abramovich)، میلیاردر محلی و مالک پیشین باشگاه چلسی هم در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده باشد.

با این وجود تنها دو کارآفرین روسی یعنی سرگئی سولونین (Sergei Solonin)، یکی از بنیان‌گذاران سرویس پرداخت کیوی (Qiwi) و دیوید یاکوباشویلی (David Yakobashvili)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت لبنیاتی ویم بیل دن (Wimm-Bill-Dann)، حمایت آشکار خود از این پروژه را به طور عمومی تایید کردند.

بر اساس وایت پیپر TON، که بنا بر گزارش‌ها در ژانویه ۲۰۱۸ در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفت، این پلتفرم در مقایسه با بیت کوین و اتریوم، مقیاس‌پذیرتر بوده و در سرعت تراکنش به آن امکان رقابت با شرکت‌های بزرگی مثل ویزا و مسترکارت را خواهد داد.

گفته می‌شود برای رسیدن به چنین سطحی از مقیاس‌پذیری، TON به پشتیبانی درون ساخت برای شاردینگ تکیه دارد. فرآیندی که به طور خودکار جداسازی و ادغام بلاک چین‌ها را برای ساده‌سازی تراکنش‌ها در شرایطی که بارها افزایش می‌یابند، امکان‌پذیر می‌کند.

علاوه بر این، TON از تکنولوژی‌ای به نام «مسیریاب هایپرکیوب فوری» با هدف اطمینان از این که تراکنش‌ها با وجود اندازه سیستم، سریعا پردازش می‌شوند، بهره می‌برد.

بر مبنای وایت پیپر این ارز، شبکه بلاک چین تلگرام از نوع اثبات سهام (PoS) است، سیستم بلاک چین چندگانه‌ای که متشکل از یک زنجیره اصلی و حدود ۲۹۲ بلاک چین همراه است.

اساسا، این بدان معناست که TON بر اعتبارسنج‌ها (ماینرهایی که در مدل PoS مسئول تایید تراکنش‌ها هستند) و سهم اقتصادی آن‌ها در شبکه متکی است.

در واقع، پس از قرار دادن مقدار مشخصی ارز دیجیتال به عنوان سپرده، اعتبارسنج‌ها با دریافت کارمزد تراکنش، پاداش می‌گیرند.