بخش دوم: آموزش ساخت کیف پول در MyEtherWallet

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
بخش دوم: آموزش ساخت کیف پول در MyEtherWallet

پیش از خواندن این بخش به یاد داشته باشید که اگر از یک کیف پول سخت‌افزاری (لجر یا Trezor یا …) استفاده می‌کنید، می‌توانید این بخش را نادیده بگیرید و بقیه بخش‌های این مقاله را مطالعه کنید. به علاوه اگر پیش‌تر کیف پول خود در مای اتر ولت را ساخته‌اید، می‌توانید بخش سه یعنی «آموزش دسترسی به کیف پول در مای اتر ولت» را مطالعه کنید.

«مای اتر ولت» (MyEtherWallet) که به اختصار MEW نامیده می‌شود، سه راه را برای ایجاد یک کیف پول پیش روی شما می‌گذارد:

الف) ایجاد کیف پول به وسیله نرم‌افزار تلفن همراه با نام MEWconnect

ب) استفاده از روش فایل رمزنگاری شده (Keystore/JSON)

ج) روش عبارات بازیابی یا هما عبارات یادمان (Mnemonic Phrases)

نکته: استفاده از روش اول، امن‌ترین و راحت‌ترین گزینه برای شما خواهد بود.

پیش از آغاز آموزش نکات زیر را به دقت مطالعه کنید:

• هیچ‌گاه اطلاعاتی نظیر کلیدهای خصوصی، رمز عبور و عبارات یادمان خود را در اختیار کسی نگذارید، چراکه به‌وسیله این اطلاعات، امکان دسترسیکامل به کیف پول و درایی‌های شما فراهم می‌شود.

• این اطلاعات را در دستگاه‌هایی که به اینترنت دسترسی دارند، نگه‌داری نکنید؛ چرا که امکان دسترسی راحت آنها برای هکرها وجود دارد.

• کلمه عبوری قوی برای خود انتخاب کنید که حدس زدنش برای دیگران مشکل باشد.

روش ایجاد کیف پول به‌وسیله نرم‌افزار MEWconnect

در این روش روی تلفن همراه شما یک برنامه نصب می‌شود که برای دسترسی به کیف پول نیاز به این برنامه خواهد بود.

مرحله اول: دانلود نرم‌افزار در گوگل‌پلی یا فروشگاه اپل (AppStore)؛ بدین منظور تنها کافی است فروشگاه برنامه در تلفن همراه خود باز کرده و عبارت MEWconnect را جستجو کنید.مرحله دوم: پس از باز کردن نرم‌افزار بر روی گزینه Create New Wallet (ایجاد کیف پول جدید) کلیک کنید.مرحله سوم: در اینجا از شما خواسته می‌شود که کلمه عبوری برای خود انتخاب کنید.


 


مرحله چهارم: کلمه عبور انتخابی خود را دوباره وارد کنید.مرحله پنجم: چند ثانیه صبر کرده تا کارهای ایجاد کیف پول به‌ اتمام برسد.مرحله ششم (اختیاری): در صورت تمایل می‌توانید ورود به‌وسیله اثر انگشت را نیز فعال کنید. اگر تمایلی به انجام این کار ندارید، می‌توانید بر روی گزینه Set Up Later کلیک کنید.


 


کیف پول شما آماده استفاده است. برای یادگیری نحوه استفاده از کیف پول و انجام تراکنش، بخش‌ سه و پنج را بخوانید.


روش Keystore/JSON

در این روش به شما یک فایل داده می‌شود که با رمز عبور انتخابیتان رمزگذاری خواهد شد. با این روش، برای دسترسی به کیف پول نیاز به فایل و پسورد شما خواهد بود.

مرحله اول: به وب‌سایت www.Myetherwallet.com بروید.

مرحله دوم: بر روی گزینه Create a New Wallet (ایجاد کیف پول جدید) کلیک کنید.

مرحله سوم: گزینه By JSON File را انتخاب کنید.مرحله چهارم: یک کلمه عبور (پسوورد) قوی انتخاب کرده و آن را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید. یادداشت کردن رمزعبورتان ضروری است، چراکه در صورت فراموشی، امکان بازیابی آن وجود نخواهد داشت.مرحله پنجم: فایل JSON را دانلود کرده و ترجیحا آن را در یک فضای خارج از کامپیوتر (مثل هارد یا فلش مموری یا هر جای دیگر) ذخیره کنید. به‌ یاد داشته باشید که این فایل برای باز کردن و اجرا نبوده و برای این است که زمان ورود به MyEtherWallet، آن را آپلود کنید.


مرحله ششم: کار به پایان رسیده و می‌توانید از کیف پول خود استفاده کنید. برای یادگیری نحوه استفاده از کیف پول و انجام تراکنش، بخش‌های بعدی (سه و پنج) را بخوانید.

روش عبارات یادمان (Mnemonic Phrases)

عبارت یادمان یا Mnemonic Phrase که از آن با عناوین «عبارت بازیابی» (Recovery Phrase) و کلمات سید (Seed Words) نیز یاد می‌شود، ترکیبی از ۱۲ الی ۲۴ کلمه است که دسترسی شما به یک کیف پول مشخص را تضمین می‌کند. در این روش شما ۱۲ الی ۲۴ کلمه مخصوص دریافت می‌کنید که می‌توانید با آن‌ها به کیف پول و دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید.

مرحله اول: به وب‌سایت www.Myetherwallet.com بروید.

مرحله دوم: بر روی گزینه Create a New Wallet (ایجاد کیف پول جدید) کلیک کنید.

مرحله سوم: گزینه By Mnemonic Phrase را انتخاب کنید.مرحله چهارم: عبارات بازیابی خود را در جایی امن یادداشت کنید.


به‌ یاد داشته باشید که این عبارات را در چندین مکان مختلف یادداشت کرده و آن را بر روی رایانه خود نگه‌ ندارید.


مرحله پنجم (اختیاری): می توانید یک رمز عبور هم برای خود اختصاص دهید. در این صورت حتی اگر فردی کلمات بازیابی شما را داشته باشد، برای دسترسی به کیف پول باید کلمه عبور را هم وارد کند. یک رمزعبور قوی انتخاب کرده و آن را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید. یادداشت کردن رمزعبورتان ضروری است، چراکه در صورت فراموشی، امکان بازیابی آن برای شما وجود نخواهد داشت.مرحله ششم: از شما خواسته می‌شود که عبارات بازیابی خود را وارد کنید تا نرم افزار مطمئن شود که آن‌ها را یادداشت کرده‌اید. پس از این کار کیف پول شما ساخته می‌شود. برای یادگیری نحوه استفاده از کیف پول و انجام تراکنش، بخش‌های بعدی (سه و پنج) را بخوانید.