تفاوت کیف پول سرد و کیف پول داغ

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
تفاوت کیف پول سرد و کیف پول داغ


در مقابل فضاهای ذخیره‌سازی سرد، انواع داغ آنها وجود دارد. از این فضاها با عنوان کیف پول‌های «داغ» نیز یاد می‌شود. علت این نام‌گذاری لزوم وجود اتصال به اینترنت برای دسترسی به آنهاست.

کیف پول‌های موبایل، تحت وب و دسکتاپ از نوع کیف پول داغ هستند. داغ بودن کیف پول لزوما به این معنی نیست که کلیدهای خصوصی روی فضای اینترنت نگهداری می‌شوند، بلکه به معنی امکان ارتباط کلیدهای خصوصی با فضای آنلاین است. کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ زیادی وجود دارند که دارایی‌ها را روی خود دستگاه نگهداری می‌کنند اما از نوع داغ محسوب می‌شوند. کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ هم می‌توانند داغ باشند به شرطی که هیچ اتصالی به اینترنت نداشته باشند.

کیف پول‌های داغ معمولا در دسترس‌‌تر هستند و ارزهای دیجیتال بیشتری را پشتیبانی می‌کنند. این در حالی است که خطراتی نظیر هک‌ شدن، قانون‌گذاری و دیگر اشکلات فنی آنها را تهدید می‌کند. با وجود اینکه فضاهای ذخیره سرد از امنیت بیشتری برخوردارند، اما نمونه‌های داغ آنها ارزهای بیشتری را پشتیبانی می‌کنند.

به‌طور کلی تفاوت عمده کیف پول‌های سرد و داغ در دسترسی آنها به اینترنت خلاصه می‌شود. «جیک فرانکنفیلد» از نویسندگان سایت مرجع «اینوستوپدیا»، می‌نویسد:

دلایل مختلفی وجود دارند که یک سرمایه‌گذار تمایل به ذخیره سرمایه‌هایش به‌صورت متصل به اینترنت یا بدون استفاده از اینترنت، داشته باشد. از طرف دیگر استفاده از چندین کیف پول (برخی از آنها داغ و برخی سرد) برای ذخیره سرمایه‌ها مسئله‌ای غیرمعمول تلقی نمی‌شود.

افرادی که به صورت مداوم در حال تبادل و خرید و فروش ارزهای دیجیتال‌اند، کیف پول‌های داغ را ترجیح می‌دهند. اما آنها نیز این سرمایه‌ها را در کوتاه‌مدت بر روی چنین کیف پول‌هایی ذخیره می‌کنند و سرمایه‌های عمده خود را به کیف پول‌های سرد انتقال می‌دهند. چرا که انواع سرد را نمی‌توان از طریق اینترنت جابجا کرد. به یاد داشته باشید که کیف پول‌های داغ در معرض خطرات امنیتی بیشتری هستند.

گفته‌های پیشین بدان معنا نیست که نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های داغ، ذاتا نا امن است. این گفته‌ها تنها به منظور مقایسه دو نوع از کیف پول‌ها مطرح شدند و بدان معنا نیست که کیف پول‌های داغ کارایی لازم را ندارند. کیف پول‌های داغ در بستری متصل اینترنت کار می‌کنند و معامله‌گران ارزهای دیجیتال را قادر می‌سازد تا ارزهای مختلفی را بخرند یا آنها را بفروشند. در طرف دیگر کیف پول‌های سرد قرار دارند که به اینترنت دسترسی ندارند و مکانی امن برای نگهداری سرمایه‌های شما مهیا می‌کنند.

«کریس کاستیگلون» در مقایسه این دو روش می‌نویسد:

یک کیف پول داغ مانند یک کیف پول جیبی است که می‌توانید با خود همه جا ببرید و کیف پول سخت مانند یک گاوصندوق بانکی است.

بنابراین ذخیره ارزهای دیجیتال به صورت داغ از نظر روشی نا امن نیست اما امن‌ترین روش، ذخیره سازی به صورت سرد است.