انتشار ایده‌ها

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
انتشار ایده‌ها

همه‌ی پدیده‌ها و اتفاق‌های بزرگ آغازی ساده و کوچک دارند و بیت کوین نیز از این قاعده مستثنا نیست. در ابتدا، تنها یک نود، یک نرم‌افزار، یک فرد و یک مجموعه از ایده‌ها بود. در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ وایت‌پیپر بیت کوین منتشر شد. دو ماه بعد، در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ اولین بلاک یا همان بلاک جنسیس استخراج شد.

تنها ۲ روز طول کشید تا نفر دوم به اندازه کافی مجذوب آن شود و به شبکه بپیوندند. هال فینی (Hal Finney) این نرم‌افزار را اجرا کرد و به نود ساتوشی متصل شد و به این ترتیب شبکه بیت کوین متولد شد. به زودی افراد دیگر نیز نرم‌افزار را اجرا کردند و نودهای خود را برای پیوستن به شبکه تنظیم می‌کردند.

شبکه بیت کوین نوعی پیچیده از سازمان و تشکیلات است. ترکیبات شبکه که بخشی از آن فناوری و بخشی دیگر بیولوژی است، توصیف و درک آن را دشوار می‌کند. هر چند که موارد زیر نمی‌توانند به تنهایی توصیف کامل و دقیقی از سیستم ارائه دهند، اما تمرکز بر روی برخی ترکیبات با جزئیات بیشتر می‌تواند مفید باشد. در این مقاله بر روی ایده‌ها، افراد، کد و گره‌ها (node‌ها) تمرکز می‌شود.
محتویات بیت کوین: دو بخش نرم‌افزار، دو بخش سخت‌افزار

همچنین بخوانید: بیت کوین چگونه کار میکند و تراکنش‌های آن چگونه انجام می‌شوند؟

در لایه فیزیکی، شبکه‌ای از نودهای به هم پیوسته تشکیل شده است. قوانین اجماع بیت کوین در نرم‌افزار آن، یعنی کدی که روی نودها اجرا می‌شود، گنجانده شده‌اند. در نهایت، افراد تصمیم می‌گیرند کدام نرم‌افزار را اجرا کنند، تصمیمی که با مجموعه‌ای از ایده‌هایشان شکل می‌گیرد.

امکان اجرای نودهای خود مختار یکی از دلایلی است که نشان می‌دهد چرا تغییر قوانین اجماع بیت کوین دشوار است. همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، هیچ مرجع و قدرت مرکزی‌ و یا نهادی که بتوان به آن اعتماد کرد وجود ندارد. تصمیم به انجام تغییرات باید به طور داوطلبانه و توسط همه اتخاذ شوند. افراد برای اجرای هر نسخه از نرم‌افزار از سر عقیده و یا تنبلی کاملا آزاد و مختارند.

به نقل از وایت پیپر (گزارش عملکرد) بیت کوین، بیت کوین سیستمی است که «به جای اعتماد، بر اساس اثبات رمزنگاری کار می‌کند». این بدان معناست که شما خودتان مرجع هستید و خودتان باید همه چیز را از ابتدا صحت‌سنجی کنید. این‌جاست که اجماع پدیدار می‌شود.

فرانک میر (Frank Meyer)  در کتاب «در دفاع از آزادی» می‌نویسد:

آزادی مردم را بی‌رحمانه و مستقیما با مسئولیت خود در قبال اعمال آزادشان روبه‌رو می‌کند.

به محض دستیابی به اجماع در شبکه، ارزش وارد بازی می‌شود. بیت کوین و یا هر پول دیگری دارای ارزش درونی است و ایده‌ای که باید مردم را متقاعد و به سمت خود جذب کند.

تمام این روند برای بیت کوین ۵۰۰ روز به طول انجامید. زمانی که این شبکه در مراحل ابتدایی خود بود، ارزش بیت کوین بسیار ناچیز بود. بیت کوین‌ها استخراج می‌شدند و بین سایفرپانک‌های (عاشقان اینترنت و حریم خصوصی) کنجکاو ردوبدل می‌شدند. بعد از این‌که لازلو برای دو پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد، بیت کوین از  صفر به ۱ رسید. در یک آن، ارزش شبکه به شکل ملموسی افزایش یافت.

از آن لحظه تاکنون، حلقه ایده-ارزش به صورت زیر تکرار می‌شود:

  • مجموعه ایده‌های بیت کوین (گزاره‌های ارزش آن) مردم را جذب می‌کند.
  • مردم آزادانه انتخاب می‌کنند چه کدی را اجرا کنند.
  • کد انتخاب شده بر روی نودهای شخصی اجرا می‌شود.
  • نود به شبکه می‌پیوندند و به همتایانی که ایده‌های مشترکی دارند متصل می‌شود.
  • شبکه به اجماع می‌رسد و بر سر این‌که چه کسی مالک چه چیزی باشد به توافق می‌رسد.
  • ارزش، به نوبه خود، مجموعه‌ی ایده‌های تعریف‌شده توسط قوانین اجماع را تقویت می‌کند: تجسم گزاره‌های ارزشی.
حلقه بازخورد ایده-ارزش

این حلقه‌ ایده-ارزش و اجرای مجدد ایده‌ها از طریق ایجاد ارزش مکانیسم جاذبه بیت کوین است. هر چیزی در این چرخه بر روی چیزهای دیگر تاثیر می‌گذارد، خواه سخت‌افزار و یا نرم‌افزار. این حلقه چیزی است که در نهایت مردم را به خود جذب می‌کند و از آن‌جایی‌که مجموعه اصلی ایده‌های بیت کوین ثابت است، اثر عجیبی بر روی مجموعه ایده‌های افراد دارد.