کشمکش‌های پشت پرده

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
کشمکش‌های پشت پرده

با وجود اینکه Mt.Gox به‌سرعت توانست در سال ۲۰۱۳ به لقب بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین جهان دست یابد، اما در پشت پرده همچنان تنش‌هایی در جریان بود. از زمان فروپاشی و هک قبلی این صرافی، بعضی از کارمندان این شرکت راجع به اینکه این صرافی چطور کار می‌کند؛ با ایجاد تصویری از یک سازمان بی‌نظم و متضاد، بهره‌گیری از روش‌های امنیتی ضعیف، وجود مشکلات جدی در سورس کد سایت صرافی و چندین مشکل در حال رشد دیگر که عملیات تجاری شرکت را تحت تأثیر قرار می‌داد، سبب تخریب چهره‌ی صرافی شدند.

در تاریخ ۵ می ۲۰۱۳، یکی از شرکای تجاری Mt.Gox به نام کوین لب (Coinlab) با ادعای نقض قرارداد، Mt.Gox را به پرداخت غرامت ۷۵ میلیون دلاری محکوم کرد. این دو شرکت توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که تحت آن، ارائه سرویس به مشتریان آمریکایی Mt.Gox بر عهده شرکت کوین لب قرار می‌گرفت. اما با توجه به طرح دعوی مطرح شده توسط شرکت کوین لب، این معامله به دلیل زیر پا گذاشتن یک بند از قرارداد توسط صرافی Mt. Gox نقض شده بود.

به‌علاوه، طبق بررسی‌های انجام شده توسط آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده، یکی از شرکت‌های آمریکایی تابع Mt.Gox، بدون داشتن مجوز و به‌عنوان یک شرکت انتقال پول ثبت نشده در حال فعالیت بود. بنابراین با ادامه این تحقیقات، مبلغ ۵ میلیون دلار از حساب بانکی این شرکت توسط دولت آمریکا کشف و ضبط شد.

درنتیجه تحقیقات دولت آمریکا، صرافی Mt.Gox اعلام کرد که به‌طور موقت اقدام به تعلیق قابلیت برداشت دلار از حساب کاربری مشتریان خود خواهد کرد. پس از این اتفاق، در حالی که اکثر منابع رسمی، مدت تعلیق در برداشت از حساب‌ها را تنها یک ماه عنوان کرده بودند، بسیاری از کاربران تا ۳ ماه نمی‌توانستند پول خود را از این صرافی برداشت کنند و تنها برخی از برداشت‌های دلاری از حساب‌ها موفقیت آمیز بود. مجموع این تاخیرها در ارائه خدمات سبب کاهش مقام Mt.Gox به‌عنوان بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین جهان به رتبه‌ی سوم تا پایان سال ۲۰۱۳ شد.

با این حال، آن‌طور که پیداست موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از مسائل آنان را تشکیل می‌دادند و در زیرپوشش این شرکت، Mt. Gox مشکلاتی بسیار بزرگ‌تر از تصور خود داشته است. به نظر می‌رسد که این صرافی برای بیش از دو سال قربانی یک هک دنباله‌دار بوده است.