کاردارنو به عنوان یک نمونه آزمایشی

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
کاردارنو به عنوان یک نمونه آزمایشی

کاردانو یک نمونه‌ی آزمایشی در حال اجرا از قابلیت‌های سیستم اثبات سهام برای مخاطبین جهانی است. هاسکینسون که خود یکی از بنیان‌گذاران اولیه اتریوم بوده، اذعان داشت:

پژوهش‌ها و مهندسی‌های دو سال گذشته، منجر به رسیدن به این نقطه شد.

به جای هزینه‌های محاسباتی خارجی و انرژی لازم برای تامین برق شبکه مانند سیستم اثبات کار، سیستم‌های اثبات سهام به مکانیسم‌های تشویق داخلی برای مشارکت کابران متکی هستند.

هاسکینسون می‌گوید:

به منظور هماهنگ و متناسب کردن میزان درست پاداش‎‌های شبکه در برابر مجازات‌ها با هدف اجرای روان و ایمن بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، سال‌ها تحقیقات دانشگاهی انجام شده است.

کاتلین بریتمن (Kathleen Breitman) یکی از خالقین بلاک چین عمومی مبتنی بر اثبات سهام تزوس درباره‌ی نقشه راه بلند مدت کاردانو می‌گوید:

من می‌توانم به عنوان یک حقیقت به شما یادآور شوم که تماشای ایجاد و توسعه‎‌ی یک شبکه اثبات سهام بسیار سخت و ناخوشایند است. تغییر به یک شبکه اثبات سهام یا راه‌اندازی یک شبکه اثبات سهام فرآیند فوق‌العاده دشواری است. دلیل این امر این است که هزینه‌های هماهنگی بسیار بالاست، بیش از هر چیز دیگری. این یک کار بی‌اهمیت و جزئی نیست.

به‌زودی پس از ارتقا شلی، کاردانو قصد اضافه کردن قابلیت قرارداد‌های هوشمند را دارد که برنامه‌های غیرمتمرکز را عملی می‌سازد. این مرحله از توسعه «گوگن» (Goguen) نام دارد. پس از آن تیم کاردانو به دنبال افزایش مقیاس‌پذیری است (فاز «باشو» (Basho)) تا بتواند به رکورد ۱۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد. در مقابل، اتریوم در حال حاضر تنها توانایی پردازش ۱۵ تراکنش در ثانیه را دارد.

انتظار می‌رود که توسعه‌ی کامل پلتفرم کاردانو از شلی تا باشو و فاز اضافی آن تحت عنوان «ولتر» (Voltaire)، که مختص سازماندهی درون زنجیره‌ای است؛ تا پایان سال ۲۰۲۰ به پایان برسد.