سرمایه‌گذاری

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : متفرقه
سرمایه‌گذاری

برای بیشتر مردم تفاوت میان سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری در ریسک، سود و چهارچوب زمانی خلاصه می‌شود. لغت سرمایه‌گذاری در دیکشنری آکسفورد اینچنین تعریف شده است:

قرار دادن پول در طرح‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری در سهام، املاک و یا دیگر زمینه‌های مالی، با فرض اینکه در آینده سود‌ ده باشند.

سرمایه‌گذاران معمولاً اهداف بلندمدت‌ دارند. یک سرمایه‌گذاری باید سال‌ها و حتی دهه‌ها نگه داشته شود تا به سوددهی برسد. از همین رو انتخاب محل مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌تواند حائز اهمیت باشد. به همین دلیل، تحقیق و بررسی قبل از سرمایه‌گذاری در یک شرکت، دارایی یا پول، وقت زیادی از سرمایه‌گذار خواهد گرفت. سرمایه‌گذار باید به این اطمینان خاطر برسد که سرمایه‌گذاری‌اش مستند و امن خواهد ماند و سود حاصل، به ریسک‌ها و سختی‌هایش بیارزد.

به‌طور کلی، سرمایه‌گذاران پول‌های خود را درموارد کم‌خطر سرمایه‌گذاری می‌کنند و طبیعتاً سود چنین سرمایه‌گذاری‌هایی نیز کمتر خواهد بود.

بنجامین گراهام (Benjamin Graham)، در کتاب «سرمایه‌گذار باهوش»، قوانین  سرمایه‌گذاری را این‌چنین فهرست می‌کند:

  • پیش از خرید سهام، باید کاملا شرکت موردنظر و صحت کاری که در آن انجام می‌شود را بررسی کنید.
  • لازم است از خود در برابر ضررهای جدی محافظت کنید.
  • باید انتظار عملکردی قابل‌قبول و نه غیرعادی را داشته باشید.

بامطالعه دقیق اصول گراهام، می‌توان قبل از اقدام به خرید سهام از طریق بررسی و تحلیل، درصد موفقیت را بالاتر برد. در مورد سهام، سرمایه‌گذاری نیازمند تحلیل‌های فاندامنتال، کمی، کیفی و تخمین ارزش ذاتی خواهد بود.

علاوه بر این‌ها، گراهام به داشتن تواضع و بررسی دقیق تأکید می‌کند. این یعنی ریسک‌های بزرگ را نپذیریم که در نهایت موجب ضررهای هنگفت می‌شود و به سودهای معقول قناعت داشته باشیم.